Dysk Crucial T700 może się przegrzewać. Spadki wydajności są ogromne

Dysk Crucial T700 może się przegrzewać. Spadki wydajności są ogromne

Dysk Crucial T700.
Dysk Crucial T700.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Paweł Maziarz
15.05.2023 13:24

W sieci pojawiły się testy dysku Crucial T700, czyli jednego z pierwszych modeli, korzystających z interfejsu PCI-Express 5.0. Warto na niego uważać, bo nośnik może się przegrzewać i przez to mocno ograniczać swoją wydajność. Jest jednak prosty sposób, aby przeciwdziałać takim problemom.

Na rynku pojawia się coraz więcej dysków SSD pod PCI-Express 5.0, które są projektowane z myślą o najbardziej wymagających odbiorcach. Parametry takich modeli potrafią znacząco przekraczać dotychczasowe modele pod PCI-Express 4.0 - transfery sekwencyjne sięgają nawet 12 000 MB/s. Nie są to jednak konstrukcje wolne od wad. Użytkownicy skarżą się na hałaśliwe chłodzenia i bardzo wysokie temperatury.

Niedawno do tematu temperatur odniosła się firma Phison – projektant kontrolera Phison PS5026-E26, który jest stosowany w sporej części dysków pod PCI-Express 5.0. Potwierdzono problemy z działaniem nośników, ale producent zwraca też uwagę na bezwzględny wymóg stosowania dodatkowego chłodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Problemy z dyskiem Crucial T700. Nośnik może się przegrzewać

Redakcja ComputerBase wzięła na warsztat dysk Crucial T700, czyli kolejny model korzystający z kontrolera Phison E26. Wnioski z testów są interesujące.

Okazuje się, że nośnik bez dodatkowego chłodzenia też ma problem z przegrzewaniem. Co prawda nie wyłącza się on z powodu zbyt wysokich temperatur (tak jak Corsair MP700), ale potrafi mocno ograniczyć swoją wydajność – parametry zapisu potrafią tutaj spaść do około 100 MB/s, czyli do poziomu porównywalnego z dyskami HDD. Po zamontowaniu radiatora takie problemy już nie występują (temperatury wynoszą około 60 stopni Celsjusza) i można tutaj uzyskać transfery przekraczające 11000 MB/s.

Zgodnie z zaleceniami producenta kontrolera, rozwiązaniem problemu oczywiście jest zastosowanie dodatkowego chłodzenia. Warto o tym pamiętać, bo dysk Crucial T700 jest sprzedawany w wersji ze sporym radiatorem, ale też w tańszym wariancie bez dodatkowego chłodzenia (przeznaczonym do montażu w gnieździe wyposażonym w swoje chłodzenie).

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)