Dzwoni numer 222571145? Odbierz, albo odwiedzi cię policja

Dzwoni numer 222571145? Odbierz, albo odwiedzi cię policja

Dzwoni numer 222571145? Odbierz, albo odwiedzi cię policja
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
25.11.2021 14:08

Do Polaków coraz częściej dzwonią z numeru (22)2571145 i jest to połączenie, które zdecydowanie warto odebrać. Alternatywą będzie wizyta policji, a wszystko dotyczy kwestii pandemii i kwarantanny.

Serwis Telepolis informujeważnym połączeniu z numeru (22)2571145. To numer wykorzystywany od 2020 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny do powiadamiania o nałożeniu kwarantanny. Nieodebranie połączenia w praktyce mogą skutkować wizytą policji, która sprawdzi, czy dany obywatel właściwie przestrzega jej zasad. To samo dotyczy osób, które odbywają kwarantannę już od jakiegoś czasu.

Zgodnie z informacją Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, osoby przebywające na kwarantannie muszą obowiązkowo korzystać z aplikacji Kwarantanna domowa. Wyjątkiem są tylko osoby z dysfunkcją wzroku lub te, które nie posiadają odpowiedniego urządzenia mobilnego i nie korzystają z usług telekomunikacyjnych - trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku niezbędne jest odpowiednie oświadczenie.

Oświadczenie można zaś złożyć na kilka sposobów, w tym z wykorzystaniem ePUAP lub z użyciem uwierzytelniania Profilem Zaufanym, podpisem osobistym czy kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Aplikacja Kwarantanna domowa jest dostępna zarówno dla urządzeń z Androidem, jak iOS-em.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (346)