Dzwoni ten numer? Uważaj, to może być kolejny atak "wangiri"

Dzwoni ten numer? Uważaj, to może być kolejny atak "wangiri"

Podejrzane połączenia z zagranicznych numerów
Podejrzane połączenia z zagranicznych numerów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
06.05.2022 01:52, aktualizacja: 06.05.2022 12:20

Krótkie połączenia z zagranicznych numerów, których nie sposób odebrać, to powtarzające się co jakiś czas oszustwo telekomunikacyjne "wangiri". Jak donoszą nasi czytelnicy, właśnie pojawiła się jego kolejna fala, a oszuści postawili na nowy, mniej egzotyczny kierunek.

W ostatnich dniach dostaliśmy kilka zgłoszeń od naszych czytelników o podejrzanych połączeniach z Włoch. Połączenia były tak krótkie, że nie sposób było je odebrać. Większość ze wskazanych numerów była też wielokrotnie wyszukiwana za pośrednictwem witryn pozwalających rozpoznać połączenia spamowe np. SpamCalls.net. Przykłady kilku takich numerów to:

  • +39 337 4848967
  • +39 334 8728296
  • +39 336 7428252
  • +39 336 5259843
  • +39 337 8679767

Jak wielokrotnie informowaliśmy, co jakiś czas oszuści próbują wykorzystać naszą nieuwagę i narazić na poważne straty finansowe. W jaki sposób? Dzwoniąc z zagranicznych numerów. Próba oddzwonienia na nie może skutkować wysokim rachunkiem telefonicznym. Tym razem wygląda na to, że oszuści wykorzystują numery zaczynające się od kierunkowego "+39", czyli połączenia z Włoch.

Podejrzane połączenie z Włoch
Podejrzane połączenie z Włoch© Materiały WP

To najprawdopodobniej kolejny atak "wangiri". Metoda polega na tym, że potencjalne ofiary otrzymują połączenia z egzotycznych numerów. Są one tak krótkie, że ich odebranie jest praktycznie niemożliwe. Oszuści liczą, że ofiara zachowa się w machinalny sposób i oddzwoni. Wówczas połączenie może zostać przekierowane na inny, droższy numer. Zazwyczaj pojawia się sygnał zajętego lub oczekującego połączenia. W ten sposób oszuści zmuszają swoje ofiary do czekania i narażają na bardzo wysoki rachunek telefoniczny.

Połączenia z numerów zaczynających się od "+39" to tylko jeden z przykładów. Niewykluczone, że oszuści posługują się również innymi, zagranicznymi numerami. Do tej pory udało nam się zaobserwować ataki "wangiri" z Mołdawii (kierunkowy +373), Afganistanu (kierunkowy +93), Mali (kierunkowy +223), Białorusi (kierunkowy +375) czy Azerbejdżanu (kierunkowy +994). Przy tego typu podejrzanych połączeniach warto zachować zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli ktoś będzie miał do nas ważną sprawę, na pewno ponownie zadzwoni. Można również dodawać tego typu numery na czarną listę, zablokować i skasować lub dla pewności sprawdzić w jednej z witryn pozwalających rozpoznać połączenia spamowe.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)