SMS od OLX? Takiego oszustwa jeszcze nie było

SMS od OLX? Takiego oszustwa jeszcze nie było

Oszustwo na OLX. Uważaj na taki SMS
Oszustwo na OLX. Uważaj na taki SMS
Źródło zdjęć: © Pixabay
16.02.2023 09:33, aktualizacja: 16.02.2023 09:54

Podczas sprzedaży internetowej łatwo natknąć się na oszustów. Co gorsza, coraz trudniej jest ich rozpoznać. Ich najnowsza metoda sprawia, że na pierwszy rzut oka bardzo łatwo się nabrać.

Cyberprzestępcy są coraz bardziej skuteczni w maskowaniu swoich działań. Jednym z popularnych miejsc, w których szukają ofiar, są portale sprzedażowe. Jedna z najnowszych metod internetowych oszustów zakłada podszywanie się pod administrację portalu OLX. Co ważne, są w tym działaniu niezwykle skuteczni.

Jeden z naszych czytelników podzielił się z nami zrzutem ekranu, na którym widoczna jest próba oszustwa przez podszywanie się pod OLX. Przed tego typu działaniem trudno się chronić ze względu na to, na ile przebiegli okazują się w ostatnim czasie cyberprzestępcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największe zagrożenie w rzeczonej sytuacji wynika z faktu, że w polu nadawcy nie widnieje numer telefonu oszusta, a zamiast tego widzimy tam nazwę "OLX". Co ciekawe, na załączonym zrzucie ekranu widzimy, że otrzymana od oszusta wiadomość została niejako dołączona do istniejącego już wcześniej wątku, w którym użytkownik otrzymał kod weryfikacyjny od OLX.

Oszustwo na OLX
Oszustwo na OLX© dobreprogramy.pl

Na zarzucie ekranu widzimy w zasadzie standardowe zagranie ze strony cyberprzestępców. Wiadomość zachęca do otwarcia przesłanego linku, dzięki czemu miałoby być możliwe uzyskanie płatności za zamówiony towar. W rzeczywistości jest to prosty sposób na wyłudzenie danych użytkownika. W tego typu oszustwach przestępcy często proszą o podanie danych karty płatniczej lub przygotowują fałszywy formularz logowania do bankowości internetowej.

Tego typu sytuacje są szczególnie niebezpieczne. Jesteśmy przecież przyzwyczajeni do tego, że jeśli wiadomość przychodzi od znanego już odbiorcy, z którym toczyliśmy korespondencję w przeszłości, to możemy czuć się bezpiecznie. Przesłany przez naszego czytelnika zrzut ekranu udowadnia, że zawsze należy pozostawać czujnym.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)