SMS z numeru 725714490. Każdy może go dostać

SMS z numeru 725714490. Każdy może go dostać

SMS w smartfonie
SMS w smartfonie
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
28.11.2022 10:33, aktualizacja: 28.11.2022 15:44

Fałszywe wiadomości SMS o konieczności dopłaty do paczki w wysokości 2,50 lub 3,99 zł codziennie trafiają do telefonów Polaków. Regularnie otrzymujemy zgłoszenia od czytelników, dlatego też stale ostrzegamy o zagrożeniu, co jest ważne zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Taki SMS można dostać m.in. z numeru +48725714490.

Wiadomości SMS o paczkach to codzienność, a nadawca może wykorzystywać m.in. numer 725714490. Chociaż treść SMS-ów może być różna, w praktyce znakomita większość dotyczy dopłaty niewielkiej kwoty na potrzeby realizacji dostawy. Ma to rzekomo pozwolić paczce na dalszą podróż do odbiorcy, co oczywiście nie ma związku z rzeczywistością. Wszystkie wiadomości mają wspólny mianownik - załączony skrócony link do spreparowanego serwisu szybkich płatności.

Jeśli odbiorca fałszywego SMS-a da się nabrać i uwierzy w konieczność dopłaty jakiejkolwiek kwoty - najczęściej chodzi o niewielką rzędu 2,50 zł - podczas "logowania" przekaże swoje dane uwierzytelniające oszustom. Wtedy to oni zalogują się na faktyczne konto w banku ofiary i podejmą próbę kradzieży pieniędzy.

Fałszywy SMS o paczce
Fałszywy SMS o paczce© dobreprogramy

Po otrzymaniu wspomnianego SMS-a, na przykład z numeru 725714490, warto więc po prostu go zignorować, nadawcę dodać do czarnej listy w telefonie, a w razie wątpliwości w sprawie dostawy, zgłębić temat na własną rękę po połączeniu ze sklepem lub samym przewoźnikiem. Dla ostatecznej pewności podejrzaną wiadomość SMS można także przesłać do analizy bezpieczeństwa zespołowi CERT Polska, który niedawno sam przypominał o tej możliwości.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)