Google Chrome: na pasek narzędzi trafią "dynamiczne ikony"

Google Chrome: na pasek narzędzi trafią "dynamiczne ikony"

Google Chrome na Androidzie
Google Chrome na Androidzie
Źródło zdjęć: © dobreporgramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
12.06.2022 09:36

Chrome już niebawem będzie wykorzystywać jeszcze więcej uczenia maszynowego, a Google tłumaczy na swoim blogu, jak przełoży się to na doznania użytkowników. Najciekawszą zmianą wydają się być "dynamiczne ikony", które trafią na pasek narzędzi Chrome'a.

Google Chrome dominuje na rynku, który lata temu zaczął zyskiwać m.in. dzięki prostocie interfejsu. Teraz Google stara się go minimalnie ulepszyć od strony funkcjonalnej, a mają w tym pomóc m.in. dynamiczne ikony, które pojawią się na pasku narzędzi. W praktyce chodzi o wyświetlanie skrótów do podstawowych zadań (np. udostępniania, wyszukiwania głosowego), które będą się zmieniać zależnie od kontekstu.

Google tłumaczy, że całość będzie działać sprawnie dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego. Jego zastosowanie nie jest zupełną nowością, bowiem w Google Chrome działa już na potrzeby automatycznego generowania napisów do filmów oraz aby pomóc osobom niedowidzącym odpowiednio rozpoznawać obrazy. Zmieni się tylko zakres. Dynamiczne ikony zostały pokazane tylko na przykładzie Androida:

Dynamiczne ikony w Google Chrome na Androidzie
Dynamiczne ikony w Google Chrome na Androidzie© Google

Google opisał przy tym dwa przykłady zastosowania - chęć dzielenia się linkami podczas przeglądania sieci przy śniadaniu oraz korzystania z wyszukiwania głosowego podczas dojazdu do pracy. Można więc zakładać, że Chrome będzie w stanie rozpoznawać aktywności użytkownika (a przynajmniej pory dnia, w których wykorzystywana jest przeglądarka) i na tej podstawie zostanie stworzony model, by później odpowiednio dostosowywać pasek narzędzi do potrzeb chwili.

Dynamiczne ikony będzie można dodatkowo konfigurować w ustawieniach. Google póki co podał jedynie, że funkcja będzie dostępna w przeglądarce w "niedalekiej przyszłości".

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)