Liczyła na dobry zarobek. Zamiast inwestycji był dramat

Liczyła na dobry zarobek. Zamiast inwestycji był dramat

pieniądze, banknoty, waluty, waluta, złoty, sto złotych, banknot
pieniądze, banknoty, waluty, waluta, złoty, sto złotych, banknot
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | SerQ
22.03.2023 13:12

Choć kryptowaluty to temat, który w ostatnim czasie stracił nieco na popularności, nadal działa na wyobraźnie. W świadomości ludzi nadal jest to dziedzina, która pozwala na zgarnięcie sporych zysków z inwestycji. Wiedzą o tym także oszuści.

Kryptowaluty swego czasu wywoływały w sieci istną burzę. Duże i szybkie wzrosty ich wartości zachęcały ludzi do ryzykowania i inwestowania w nie. W ostatnim czasie temat niejako ostygł, ale wiele osób nadal jest zainteresowanych ich kupnem. Wykorzystują to internetowi oszuści.

Policja opisała przypadek mieszkanki gminy Zawadzkie, która była zainteresowana inwestycją w kryptowaluty. W tym celu zarejestrowała się na kilku popularnych serwisach inwestycyjnych. Niestety, słuchając oszusta, który podawał się za analityka finansowego, sprowadziła na siebie spore problemy, które zaczęły się od pobrania niebezpiecznej aplikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideoikarz

Oprogramowanie, którego pobranie zasugerował 43-latce oszust, miało ułatwiać proces inwestowania środków w kryptowaluty. W rzeczywistości była to aplikacja, która miała na celu wykradnięcie danych osoby, która z niej korzysta.

Gdy 43-latka zalogowała się do bankowości internetowej, "otworzyła drzwi" dla oszustów. W ciągu kilku dni z jej konta wypłacono blisko 6 tys. zł. Co więcej, na dane kobiety zaciągnięto pożyczkę, przez co łączne straty kobiety wyniosły blisko 21 tys. zł.

Policja przypomina o podstawowych zasadach, którymi należy się kierować w trakcie realizacji przedsięwzięć finansowych w sieci. Przede wszystkim należy dokonać odpowiedniego rozeznania, zanim zdecydujemy się na przelanie pieniędzy - należy sprawdzić naszych rozmówców i zweryfikować opinie na ich temat.

Bardzo ważną poradą, nie tylko w kontekście internetowych inwestycji, jest unikanie instalowania "polecanego" oprogramowania i otwierania linków, co do których nie mamy stuprocentowej pewności. Nigdy nie powinniśmy też udostępniać nadmiaru swoich danych, w szczególności takich, które pozwalają na zlecenie płatności za pośrednictwem bankowości internetowej.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)