Mądry Polak przed szkodą. NAS Synology: Arka Noego dla naszych danych

Mądry Polak przed szkodą. NAS Synology: Arka Noego dla naszych danych

Mądry Polak przed szkodą. NAS Synology: Arka Noego dla naszych danych
Łukasz Michalik
19.08.2019 21:40

Co dziś zrobiłeś, aby twoje dane były bezpieczne? Prawdopodobnie nic. Brakuje czasu, chęci czy umiejętności? To nie problem – mądre urządzenia mogą zrobić to za ciebie.

Izraelska sonda Beresheet, która niedawno rozbiła się na powierzchni Księżyca, przenosiła bardzo nietypowy ładunek. Obok pieczołowicie zabezpieczonych niesporczaków – niewielkich, bardzo odpornych organizmów – na pokładzie znalazło się miejsce dla próbek ludzkiego DNA. Po co?

Jak twierdzą pomysłodawcy tego projektu – na wszelki wypadek. Jeśli coś bardzo złego wydarzy się na naszej macierzystej planecie, ludzkie DNA ma szansę przetrwać na pobliskim, naturalnym satelicie.

Nieco bliżej niż Księżyc działa Globalny Bank Nasion, nazywany również Kryptą Zagłady (ang. Doomsday Vault). To podziemny magazyn, zlokalizowany na norweskim archipelagu Svalbard, daleko za kołem podbiegunowym. Znalazło się w nim miejsce dla ponad miliona próbek nasion różnych roślin z całego świata.

Ta nietypowa Arka Noego ma być polisą ludzkości na wypadek jakiegoś kataklizmu. Gdy jakiś gatunek zniknie z powierzchni Ziemi, mamy szansę odtworzyć go dzięki zachowanym nasionom.

Kopia bezpieczeństwa ziemskich roślin znajduje się za kołem bodbiegunowym
Kopia bezpieczeństwa ziemskich roślin znajduje się za kołem bodbiegunowym

Synology zapewnia bezpieczeństwo

Co łączy oba te przykłady? W obu przypadkach mówimy o kopii bezpieczeństwa. Zamiast czekać, aż wydarzy się coś złego, z wyprzedzeniem próbujemy uprzedzić rozwój wypadków i stworzyć rozwiązania, które pozwolą przetrwać roślinom czy informacjom zapisanym w ludzkich genach.

To, co sprawdza się w skali planety, warto wdrożyć również w skali naszego domu. Zanim będziemy żałować, że tego nie zrobiliśmy, zabezpieczmy nasze cenne dane. Na szczęście nie musimy wysyłać sondy na Księżyc ani drążyć skał za kołem podbiegunowym. Wystarczy skorzystać z rozwiązań oferowanych przez firmę Synology.

Domowa Arka Noego

Arką Noego dla naszych danych jest NAS. Domowe, proste w obsłudze i podłączone do Sieci urządzenie to dobry sposób na zabezpieczenie naszych danych. Obok bezpieczeństwa, kluczową kwestią jest w tym przypadku nasza wygoda: tworzenie backupu musi być proste i szybkie. Najlepiej, by wcale nie angażowało naszego czasu i uwagi.

Co z tego, że będziemy mieli wyrafinowane rozwiązania do tworzenia kopii bezpieczeństwa, jeśli nieustannie będziemy odkładać zrobienie backupu? Powodów znajdziemy bez liku – brak czasu, zmęczenie, konieczność wyjścia z psem czy inne, ważniejsze w danej chwili zadania do wykonania. Nie tędy droga!

Nie daj się zaskoczyć - Synology na ratunek!

NAS, czyli spokój i bezpieczeństwo

Idealnym rozwiązaniem jest backup, o którym nie musimy myśleć. Kopia danych wykonująca się samodzielnie, bez naszej ingerencji, niezauważalna na tle naszych codziennych czynności.

Właśnie taką możliwość dają nam NAS-y Synology. Poza przestrzenią na dane dostajemy wraz z nimi do dyspozycji bogaty pakiet narzędzi, dzięki którym możemy zatroszczyć się o automatyczne zabezpieczanie i synchronizowanie naszych danych – dowolnych plików, dokumentów czy fotografii.

O niczym nie musisz pamiętać

Po skonfigurowaniu backupy będą tworzyły się same. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że zgubienie, kradzież czy przypadkowe uszkodzenie laptop albo smartfonu skończy się dla nas bezpowrotną utratą danych. Urządzenie można naprawić lub kupić nowe. Ale co z naszym życiem, cyfrowymi wspomnieniami, albumami fotograficznymi czy filmami?

Odpowiedzią na te pytania jest NAS Synology. To bezpieczne miejsce na nasze dane, dzięki któremu zachowamy to, co najcenniejsze. A jednocześnie zapewnimy sobie wygodny dostęp do naszych danych – niezależnie od tego, czy korzystamy z komputera, tabletu czy smartfona.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)