Nowe wydanie Android Studio otwiera drogę do tworzenia aplikacji z myślą o Androidzie 9 Pie

Nowe wydanie Android Studio otwiera drogę do tworzenia aplikacji z myślą o Androidzie 9 Pie

Nowe wydanie Android Studio otwiera drogę do tworzenia aplikacji z myślą o Androidzie 9 Pie
Oskar Ziomek
25.09.2018 20:20

Programiści aplikacji na Androida mogą już korzystać ze zaktualizowanej, stabilnej edycji Android Studio oznaczonej numerem 3.2. To najnowsza wersja środowiska programistycznego do tworzenia mobilnych aplikacji na system Google'a, która przez ostatnie miesiące była testowana w wersji Beta. Nowa edycja jest o tyle ważna, że pojawiają się w niej narzędzia ułatwiające implementację nowych elementów, które zadebiutowały wraz z Androidem 9.0 Pie, a w związku z tym nadszedł czas, by pojawiły się w pierwszych aplikacjach.

Na początku warto jednak zwrócić uwagę już na sposób dystrybucji aplikacji. Nowe Android Studio daje możliwość zapisywania tworzonych programów w nowym formacie Android App Bundle. Dzięki niemu programy, które trafią do Sklepu Play będą mniejsze: dotychczasowi testerzy nowego sposobu dystrybucji raportują, iż aplikacje zajmują najczęściej od 11 do 64 procent mniej miejsca w porównaniu do typowych paczek APK, które wykorzystywane były dotychczas.

Zarządzanie migawkami w emulatorach. Źródło: Google.
Zarządzanie migawkami w emulatorach. Źródło: Google.

Jedną z nowości w Android Studio 3.2 jest również funkcja Energy Profiler. Dzięki niej programista ma szansę w łatwy sposób przeanalizować zapotrzebowanie swojej aplikacji na energię i w razie potrzeby zmienić kod, by nieco na tym polu zaoszczędzić. To istotne, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę nowości, jakie pojawiły się w samym Androidzie. Temat oszczędzania energii i adaptacyjnej baterii jest od początku jednym z priorytetowych, toteż warto dostosować swoje aplikacje do rosnących w tym zakresie wymagań użytkowników.

Nowe Android Studio to także wydajniejsze emulatory (obsługujące Hyper-V i procesory AMD) z możliwością tworzenia i przywracania migawek oraz możliwość tworzenia programów wykorzystujących wszystkie najnowsze API, w tym te związane ze sztuczną inteligencją. Pozwoli to na przykład na implementację funkcji Slices, która pozwala sprytnie umieszczać fragmenty swoich programów bezpośrednio w podglądzie w aplikacji Google.

Opisane wyżej nowości to oczywiście nie wszystkie funkcje, jakie trafiły do najnowszego wydania. Pełna lista nowych możliwości i zmian dostępna jest na blogu dla deweloperów. Najnowsze Android Studio jest już dostępne do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu z oprogramowaniem. Do wyboru wersja na Windowsa oraz dla użytkowników macOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)