Nowy Paint.NET wykorzystuje kartę graficzną do efektów, dzięki temu działa szybciej

Nowy Paint.NET wykorzystuje kartę graficzną do efektów, dzięki temu działa szybciej

Nowy Paint.NET wykorzystuje kartę graficzną do efektów, dzięki temu działa szybciej
06.09.2018 12:56, aktualizacja: 07.09.2018 11:21

Bardzo popularny, darmowy edytor grafiki Paint.NET został wydany w nowej wersji 4.1. Możemy spodziewać się przede wszystkim skoku wydajności, ponieważ przy renderowaniu niektórych popularnych efektów program wykorzysta moc obliczeniową karty graficznej. Dodane zostały także dwa nowe efekty, obliczane przez GPU.

Z układu graficznego skorzystać mogą efekty rozmycia Gaussa, w ruchu i koliste, co znacznie poprawia ich wydajność. Ponadto z GPU korzystają dwa nowe efekty – morfologia (w kategorii wykrzywianie) oraz renderowanie turbulencji (w kategorii renderowanie). Pierwszy z nich przetwarza obraz na układ kształtów (kwadratów lub prostokątów), drugi zaś renderuje klasyczne turbulencje na przezroczystej warstwie lub dodaje je do zaznaczonej warstwy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto program zyskał możliwość kopiowania i wklejania parametrów zaznaczenia. Kształty zaznaczenia są kopiowane do schowka jako JSON, można więc wykorzystać je także w innych programach, gdzie potrzebna jest geometria. Ponadto przy manipulowaniu kształtami zaznaczeń można korzystać z operacji logicznych (suma, różnica, część wspólna itp.). Przy korzystaniu z narzędzi tekstowych można podawać rozmiary w punktach, ale w razie potrzeby istnieje możliwość przywrócenia pikseli (dla rozdzielczości 96 DPI). W galerii gotowych kształtów wektorowych pojawił się siedmiokąt i ośmiokąt.

Warto też zaznaczyć, że na Windowsie 10 Paint.NET będzie brał pod uwagę ustawienia oszczędzania energii i w trybie oszczędnym wyłączy zbędne animacje. Na Windowsie 7 SP1 zaś Paint.NET 4.1 wymaga teraz aktualizacji z 2013 roku, która zawiera Direct2D v1.1.

Najnowsza wersja programu Paint.NET znajduje się w naszej bazie, w dziale Tworzenie i edycja grafiki rastrowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)