Opera Developer 49: nowa konfiguracja i zmiany w trybie prywatnym

Opera Developer 49: nowa konfiguracja i zmiany w trybie prywatnym

Opera Developer 49: nowa konfiguracja i zmiany w trybie prywatnym
Oskar Ziomek
06.09.2017 19:45

Opera przymierza się do wydania kolejnej stabilnej wersji swojej przeglądarki, a tymczasem do użytkowników trafia nowe wydanie testowe – Opera Developer 49. Debiutują w nim nowe, proste ustawienia konfiguracyjne, reorganizacja O-menu oraz zmiany w wyglądzie trybu prywatnego. Choć znalazło się tu także miejsce dla poprawek błędów, nietrudno odnieść wrażenie, że modyfikacje interfejsu są ostatnio dla producenta ważne i często pojawiają się obok zmian „pod maską”.

W pierwszej kolejności na warsztat wzięto wygląd strony startowej i dostępne z jej poziomu łatwe, proste ustawienia. Z tego miejsca zmodyfikować można podstawowe parametry pracy przeglądarki, takie jak wyświetlanie paska zakładek, blokowanie reklam czy lokalizację folderu pobieranych, ale także motyw kolorystyczny i grafikę, która wyświetlana będzie w tle strony startowej nowej karty. Oczywiście jeśli te opcje to za mało, można stąd przenieść się do pełnego ekranu preferencji.

Nowe, szybkie ustawienia dostępne z poziomu strony startowej
Nowe, szybkie ustawienia dostępne z poziomu strony startowej

Kolejnym elementem (dostępnym dla Windowsa i Linuksa), który w najnowszej Operze zmieniono jest tryb prywatny i ponownie modyfikacje związane są z wyglądem. Od teraz towarzyszyć mu będzie nowa ikona oraz kolorystyka okna, w której zdecydowano się zrezygnować z dominujących ciemnych barw i zostawić jedynie czarny pasek adresu. Uważamy, że taka zmiana jest wystarczająca, aby zwrócić uwagę, że wykorzystywany jest tryb prywatny... – czytamy w oficjalnej informacji o wydaniu. Nowa kolorystyka ma się również przyczynić do mniejszego zmęczenia oczu.

Tryb prywatny ma teraz nowe logo i czarny jedynie pasek adresu
Tryb prywatny ma teraz nowe logo i czarny jedynie pasek adresu

Modyfikacjom poddano również główne menu programu, zwane O-menu, a konkretnie zawartość podmenu związanego z historią zamkniętych kart. Od teraz jest ono globalne, a więc obejmuje karty zamknięte w dowolnym z okien przeglądarki oraz grupuje karty zamknięte w konsekwencji zamknięcia całego okna. Pozwoli to łatwiej przywracać przypadkowo zamykane karty bez konieczności pamiętania, w ramach którego z okien były uruchomione.

Jak wspomniano na wstępie, wśród zmian znalazły się oczywiście także liczne poprawki błędów. Naprawiono między innymi problemy z odtwarzaniem filmów z Netfliksa, niepoprawne wskazania ikony baterii, poprawiono ostrość ikon, poziomych linii oraz pól wyboru, a także migotanie ekranu podczas przemieszczania kart. Pełna lista modyfikacji w tym zakresie dostępna jest w dzienniku zmian.

Testowa Opera Developer jest już dostępna w naszej bazie. Pobrać z niej można również najnowszą wersję stabilną Opery.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)