Pierwszy gamingowy monitor OLED. Będzie dużo tańszy, niż przewidywano

Pierwszy gamingowy monitor OLED. Będzie dużo tańszy, niż przewidywano15.02.2022 15:04
Alienware AW3423DW.
Alienware AW3423DW.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Alienware

Jeszcze podczas targów CES 2022 Dell zaprezentował w ramach produktów marki Alienware pierwszy dedykowany graczom monitor OLED, który jak na tę klasę sprzętu koszmarnie drogi nie będzie.

Panele typu OLED są już z nami od lat szczególnie w formie telewizorów opartych na panelach LG, które niestety są ogromne. Najmniejsze telewizory OLED to teraz 48 cali, ale na rynku w ostatnim roku pojawiło się więcej laptopów z ekranami o przekątnej 13,3, 14 oraz 15,6 cala, a niektóre, jak Asus VivoBook S15, wcale nie kosztują fortuny.

Z kolei w przypadku monitorów o normalnych rozmiarach pojawiły się jak dotąd tylko przeznaczone dla twórców LG z serii UltraFine w rozmiarze 27 i 32 cali. Z tego względu zaprezentowany na CES Alienware AW3423DW wykorzystujący wedle dostępnej wiedzy panel QD-OLED od Samsunga budzi ogromne zainteresowanie.

Będzie to 34-calowy zakrzywiony (1800R) monitor w formacie 21:9 charakteryzujący się rozdzielczością 3440×1440 pikseli, odświeżaniem 175 Hz, czasem reakcji G2G wynoszącym 0,1 ms (w przypadku OLED jest to realnie osiągalne), nieskończonym kontrastem statycznym, aczkolwiek producenci OLED-ów przyjęli wartość 1 000 000:1.

Jasność ma wynosić 250 cd/m2, aczkolwiek punktowo ma wzrastać do 1000 cd/m2, co - jeśli się potwierdzi - będzie rekordem dla ekranów wykonanych w technologii OLED. Monitor, tak jak to teraz zwykle bywa, ma też zapewniać praktycznie pełne pokrycie palety kolorów DCI-P3 (99,3 proc.). Ponadto monitor będzie charakteryzował się certyfikatami DisplayHDR TrueBlack 400 oraz G-Sync Ultimate.

Sugerowana cena zawału nie wywołuje

Przy takim połączeniu śmiało można by się spodziewać bardzo wysokiej ceny pokroju 4 tys. USD, bo za tyle na amerykańskim Amazonie są wystawione 32-calowe monitory LG UltraFine. Tymczasem sugerowana cena detaliczna pierwszego gamingowego monitora OLED od Alienware została ustalona na 1300 USD.

Biorąc pod uwagę, że w Europie monitory LG UltraFine kosztują ponad 12 tys. zł, to nowość Alienware powinna nawet w najgorszym przypadku nie przebijać połowy tej kwoty. Oczywiście jest to znaczna kwota, ale warto zwrócić uwagę, że nawet większość monitorów LCD opartych na technologi mini-LED byłaby też znacznie droższa od OLED-a.

Niestety technologia OLED nie jest bez wad, a chodzi tutaj mianowicie o wypalanie pikseli, które jednak z generacji na generacji malało. Niestety ta kwestia w przypadku rzeczonego Alienware AW3423DW pozostaje jeszcze niewiadomą, ale definitywnie jest na co czekać.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)