Podkręcanie zablokowanych procesorów Intel Alder Lake. Historii ciąg dalszy

Podkręcanie zablokowanych procesorów Intel Alder Lake. Historii ciąg dalszy

Podkręcanie Core i5-12400 na płycie głównej z chipsetem B660.
Podkręcanie Core i5-12400 na płycie głównej z chipsetem B660.
Źródło zdjęć: © YouTube | Der8auer
Przemysław Juraszek
21.01.2022 19:46

Niedawno informowaliśmy o tym, że zablokowane procesory Intela z rodziny Alder Lake można podkręcać poprzez BCLK. Teraz niemiecki overclocker Der8auer zdołał wyczyn powtórzyć na tańszych płytach głównych.

Na wcześniejszym nagraniu była mowa wyłącznie o płytach głównych z chipsetem Z690, ale teraz okazało się, że modele z chipsetem B660 też mogą działać. Różnica jest znacząca, ponieważ na naszym rynku najtańsze płyty główne z chipsetem Z690 to koszt minimum 1000 zł, a opcje z chipsetem B660 zaczynają się od około 600 zł.

Overclocker na próbę pozyskał dwie płyty od Asusa, a konkretnie modele ROG STRIX B660-I i ROG STRIX B660-F, które w obydwu przypadkach umożliwiają podkręcanie procesora za pomocą BCLK. Jest jednak jeden haczyk: na razie nie wiadomo o żadnym modelu płyty głównej opartego na modułach DDR4, który wspierałby podkręcanie poprzez BCLK.

Chętnym pozostają tylko płyty główne wspierające znacznie droższe moduły DDR5. Dla przykładu za 32 GB należy się liczyć z ceną zaczynającą się od 1500 zł, gdy przyzwoite moduły DDR4 3600 MHz w tej samej pojemności można dorwać za około 600 zł.

Podkręcanie procesorów Intel Alder Lake na płytach głównych B660

W porównaniu do płyt Asusa pokroju ROG Maximus Z690 Hero nie ma tam opcji BCLK OC w Tweaker’s Paradise ani obsługi profili XMP, więc wszystko trzeba ustawiać ręcznie. Większość opcji jest taka sama jak w poprzednim filmie Der8auer, ale warto zwrócić uwagę na to, że PC może uruchamiać się dłużej niż zwykle (około 1 minutę) po wprowadzeniu ustawień.

Co ciekawe Niemiec zostawił fabryczny cooler, który dał radę utrzymać podkręconego do 4,6 GHz Core i5-12400 w okolicy 80 stopni Celsjusza, ale tak jak pisaliśmy wcześniej, wydajniejszy cooler od Noctua bądź jakaś pętla AiO z chłodnicą 240 mm w postaci Arctic Liquid Freezer II, be quiet! Pure Loop, czy Alphacool Eisbaer będzie lepszym rozwiązaniem.

Pozostaje nam czekać na rozwój wypadków oraz weryfikację kolejnych płyt głównych wspierających podkręcanie przez BCLK. Aktualnie Intel nie wypowiada się o blokowaniu nowej funkcji, ale być może nowe wersje BIOS-ów uniemożliwią zabawę, tak jak niegdyś zostało to zrobione w przypadku procesorów z rodziny Skylake.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)