Rząd bierze się za YouTube. Twórcy zapłacą nowy podatek

Rząd bierze się za YouTube. Twórcy zapłacą nowy podatekdemaerre
demaerre
Źródło zdjęć: © Getty Images | demaerre
Konrad Siwik
29.01.2022 15:33, aktualizacja: 29.01.2022 16:06

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o obowiązku zgłoszenia o wpis do wykazów dla dostawców VSP i VOD. Okazuje się, że ustawa dotyczy nie tylko samych platform takich jak YouTube, ale również twórców kanałów.

Twórcy treści na YouTube muszą pogodzić się z utratą części swoich zarobków na rzecz rządu. Chodzi o 1,5-procentowy podatek nałożony przez władze na dostawców platform do udostępniania wideo oraz osoby odnoszące przychody z publikowania materiałów w danych serwisach.

"Podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie oraz dostawcy platform udostępniania wideo prowadzący działalność w dniu 1 listopada 2021 r. (wejście w życie nowelizacji ustawy), są obowiązane do zgłoszenia usług do wykazu Przewodniczącego KRRiT do dnia 1 lutego 2022 r." – czytamy w rządowym komunikacie.

Z jego treści nie wynika jasno, że podatek dotyczy bezpośrednio youtuberów. Jednak dołączony do komunikatu dokument rozwiewa wszelkie wątpliwości. "Zgodnie z art. 4 pkt 6a ustawy, audiowizualną usługą medialną na żądanie jest usługa medialna:

  • świadczona w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej;
  • polegająca na publicznym udostępnianiu audycji audiowizualnych na podstawie katalogu;
  • katalog jest ustalony przez podmiot dostarczający usługę.

Po spełnieniu w/w kryteriów za audiowizualne usługi medialne na żądanie mogą być uznane usługi świadczone przy wykorzystaniu platform udostępniania wideo np. tzw. kanały oferowane na platformie YouTube" – wskazano w dokumencie.

KRRiT podkreśla, że "zgłoszenia należy dokonać nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia udostępniania publicznego audiowizualnej usługi medialnej na żądanie/dostarczania platformy". Pieniądze pozyskane od platform i twórców wideo mają zostać przeznaczone na rozwój Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (218)