Sprzedali Apple 1 Steve'a Jobsa. Komputer wart miliony złotych

Sprzedali Apple 1 Steve'a Jobsa. Komputer wart miliony złotych

Apple 1 podpisany przez Steve'a Jobsa
Apple 1 podpisany przez Steve'a Jobsa
Źródło zdjęć: © rrauction.com
19.12.2022 08:44

Apple 1 to pierwszy stworzony przez firmę Apple komputer. Niedawno na aukcję trafił egzemplarz sprzętu, którego numer seryjny został nadany własnoręcznie przez Steve'a Jobsa. Cena przekroczyła oczekiwania.

Aukcje ze starą, kultową elektroniką cieszą się w ostatnim czasie sporą popularnością. Często słyszymy o dużych kwotach, które trzeba zapłacić za unikatowy sprzęt. Nie inaczej było w przypadku komputera Apple 1, który był oznakowany własnoręcznie przez założyciela firmy Apple - Steve'a Jobsa.

Opis aukcji unikatowego komputera Apple 1 możemy przeczytać na stronie rrauction.com. Opublikowana jest tam także przewidywana cena sprzętu przed rozpoczęciem licytacji. Dom aukcyjny oszacował ją na co najmniej 375 tys. dolarów. Finalnie Apple 1 został sprzedany za ponad 442 tys. dolarów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedany na aukcji sprzęt jest w pełni sprawny. Został on odrestaurowany w 2018 r. przez Coreya Cohena, specjalistę zajmującego się komputerami Apple 1. Ocenił on stan sprzętu na 8,5 w skali od jednego do dziesięciu. Sprawność urządzenia potwierdzono ponownie w sierpniu 2022 r.

Komputer ten jest unikalny, ponieważ potwierdzono, że numer seryjny (w tym przypadku mam do czynienia z 78. egzemplarzem) został napisany własnoręcznie przez Steve'a Jobsa. Mimo to nie jest to najdroższy spośród wszystkich sprzedanych komputerów Apple 1.

Jak możemy przeczytać w serwisie macrumors.com, w 2016 r. za komputer Apple One zapłacono o wiele więcej, bo 815 tys. dolarów. Sprzęt ten również był unikatowy - zawierał płytkę PCB, która nigdy nie trafiła do sprzedaży.

Komputer Apple został stworzony przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka w 1976 r. Sprzęt trafił wówczas do sprzedaży za 666,66 dolarów. Łącznie miało powstać 200 sztuk tych urządzeń, a do dzisiejszych czasach przetrwało prawdopodobnie 60-70 urządzeń.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)