Unia ma propozycję: wymienne akumulatory w smartfonach i laptopach

Unia ma propozycję: wymienne akumulatory w smartfonach i laptopach

Smartfon Samsung
Smartfon Samsung
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Oskar Ziomek
20.12.2022 12:25

Parlament Europejski chce, aby akumulatory w telefonach i laptopach były łatwiejsze w wymianie. Kolejna propozycja UE brzmi jak powrót do przeszłości, ale trudno ten pomysł krytykować. Jeśli zmiana dojdzie do skutku, może znacząco zmienić rynek.

Parlament Europejski proponuje, by akumulatory w smartfonach i laptopach były łatwiejsze w ponownym wykorzystaniu - w szerokim rozumieniu tego zdania. Serwis XDA Developers zwraca uwagę, że może to doprowadzić do powrotu producentów do tworzenia urządzeń z łatwo wymienialnymi akumulatorami. Jak łatwo się domyślić, może to zmienić rynek, na którym część zakupów nowych telefonów z pewnością wynika z leciwości sprzętu i przynajmniej dyskusyjnej opłacalności wymiany akumulatora w obecnych warunkach.

Proponowane rozporządzenie ma mieć zastosowanie nie tylko w świecie elektroniki. Chodzi o długą listę rodzajów akumulatorów, na której wymienia się między innymi także te samochodowe czy wykorzystywane jako napęd w pojazdach elektrycznych. Parlament Europejski podaje, że od przyjęcia przepisów producenci będą mieli ponad 3 lata na zaprojektowanie baterii w swoich urządzeniach tak, by były łatwo usuwalne i wymienialne.

W przypadku urządzeń elektronicznych pomysł wydaje się łatwy do wdrożenia w laptopach, ale dla świata smartfonów może być to już wyzwaniem. Gdy weźmie się pod uwagę popularność szklanych "plecków" telefonów oraz odporność na zachlapania, do której zdążyliśmy już przywyknąć, może się okazać, że producenci będą musieli zrobić "krok wstecz", by powrócić do łatwo otwieralnych obudów telefonów, które będą pozwalać na wymianę akumulatora bez żadnych lub specjalistycznych narzędzi.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)