Używasz Allegro? Uważaj na maile

Pułapka na użytkowników Allegro
Pułapka na użytkowników Allegro
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | sharafmaksumov
oprac. MSŁ

07.04.2024 19:03

Eksperci z branży cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed nowym rodzajem oszustwa, które może dotknąć właścicieli kont na Allegro.

Allegro, jedna z najpopularniejszych platform handlowych w Polsce, jest nie tylko miejscem, gdzie miliony Polaków dokonują swoich codziennych zakupów, ale również celem dla cyberprzestępców. Ze względu na ogromną liczbę użytkowników, platforma ta jest atrakcyjnym celem dla osób, które próbują wyłudzić dane osobowe i finansowe.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, znany jako CSIRT KNF, wykrył niebezpieczną kampanię phishingową. Jest to kolejne oszustwo, które ma na celu wykorzystanie popularności Allegro do wyłudzenia danych od jej użytkowników.

Specjaliści z CSIRT KNF w swoim ostrzeżeniu informują, że "cyberprzestępcy przesyłają do użytkowników fałszywe wiadomości e-mail, w których informują o konieczności zaktualizowania danych". Jest to często stosowana i niestety skuteczna metoda "łowienia ofiar", która stanowi pierwszy etap oszustwa. Jeśli masz konto na Allegro, a duża część Polaków takie konto ma, to wiadomość trafia na podatny grunt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tych fałszywych wiadomościach e-mail dołączony jest link, który nie prowadzi do oficjalnej strony Allegro, ale do strony, która na pierwszy rzut oka wygląda identycznie. Ta spreparowana strona jest narzędziem, za pomocą którego oszuści wyłudzają hasła oraz dane kart płatniczych. Jak łatwo się domyślić, podanie im tego typu informacji może prowadzić do poważnych problemów, takich jak utrata danych, a nawet pieniędzy.

Oszustwa na Allegro są niestety coraz częstszym zjawiskiem. Zagrożenia związane z Allegro i Allegro Lokalnie są regularnie zgłaszane. Czasami są one dużo poważniejsze niż nieuczciwi sprzedawcy czy oszuści udający zainteresowanych kupujących. Kampanie phishingowe, takie jak ta, przed którą ostrzega teraz CSIRT KNF, są prowadzone na dużą skalę i stanowią zagrożenie dla wielu użytkowników. Masowo rozsyłane e-maile zwiększają szanse oszustów na oszukanie większej liczby osób.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)