Verbatim wprowadza "jednorazowy" dysk SSD. Zapobiegnie nadpisaniu danych

Verbatim wprowadza "jednorazowy" dysk SSD. Zapobiegnie nadpisaniu danych

Pliki na dysku można zapisać tylko raz i jest to celowe działanie
Pliki na dysku można zapisać tylko raz i jest to celowe działanie
Źródło zdjęć: © Verbatim
Konrad Siwik
04.05.2022 14:04, aktualizacja: 08.05.2022 20:26

Dysk SSD "Long Life SSD" firmy Verbatim rozwiązuje obawy związane z przypadkowym usunięciem lub nadpisaniem ważnych danych, a także umożliwia ich przechowywanie przez długi czas. Pliki można zapisać tylko raz i jest to celowe działanie.

Verbatim ogłosił nowy dysk półprzewodnikowy zaprojektowany specjalnie do długotrwałego przechowywania danych. Model SWOVA to zewnętrzny dysk SSD o pojemności 128 GB z pamięcią NAND flash, który można podłączyć do komputera za pomocą złącza USB 3.2 Gen 1. Producent przedstawia go jako dysk SSD zabezpieczony przed nadpisaniem, co oznacza, że po zapisie możliwy jest jedynie ich odczyt danych.

W celu zapisania danych na dysku należy najpierw zainstalować specjalne oprogramowanie, które jest zgodne tylko z systemem Windows 10 lub Windows 11. Dysk działa z systemami Windows, Mac i Chromebook, ale jest ograniczony do trybu tylko do odczytu. Ma to chronić pliki o znaczeniu krytycznym przed przypadkowym usunięciem lub nadpisaniem.

Dane na dysku mogą zostać zapisane tylko raz.
Dane na dysku mogą zostać zapisane tylko raz.© Verbatim

Prędkości odczytu i zapisu są oceniane odpowiednio na 540 MB/s i 180 MB/s. Verbatim twierdzi, że w napędzie zastosowano wysokiej jakości pamięć flash MLC NAND. W związku z tym, że dane nie są wielokrotnie zapisywane, ich degradacja jest bardzo niewielka. Zgodnie z zapewnieniami producenta użytkownicy mogą oczekiwać, że dane pozostaną nienaruszone przez 10 lat lub dłużej, jeśli będą przechowywane w temperaturze 55 stopni Celsjusza lub niższej.

Dysk jest objęty 10-letnią gwarancją, w ramach której Verbatim wymieni w tym okresie uszkodzony sprzęt na nowy. Gwarancja nie obejmuje jednak zapisanych danych, więc prawdopodobnie konieczne będzie utworzenie dodatkowej kopii zapasowej jako zabezpieczenia w razie awarii. Co więcej, firma twierdzi, że danych nie można wymazać, a jedynym sposobem na ich skuteczne usunięcie jest fizyczne zniszczenie dysku SSD.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)