Windows 11 z nową funkcją. Zastąpi popularne programy

Windows 11 z nową funkcją. Zastąpi popularne programy

Windows 11
Windows 11
Źródło zdjęć: © Materiały partnera | Microsoft
24.05.2023 10:54

W Windows 11 pojawi się nowa funkcja, która ułatwi codzienne funkcjonowanie. Już niebawem będziemy mogli zapomnieć o wykorzystywaniu takich programów jak WinRar czy 7-Zip, przynajmniej częściowo.

Windows 11 otrzyma nową funkcję. Microsoft poinformował, że w najnowszej wersji systemu Windows pojawi się natywna funkcja obsługi plików m.in. w formatach RAR, 7-Zip i gz. Oznacza to, że nie będzie już potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania, przynajmniej do rozpakowywania archiwów.

Jak czytamy we wpisie na oficjalnym blogu Windows, rozwiązanie, które ma trafić niebawem do Windows 11, będzie bazować na projektach open-source libarchive. Sprawdzając możliwości biblioteki libarchive na GitHubie można dowiedzieć się, że nie będzie to rozwiązanie, które spełni oczekiwania wszystkich użytkowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli chodzi o możliwości rozpakowywania archiwów, raczej nie będzie na co oczekiwać. Pod tym względem obsługiwanych jest wiele formatów, w tym wszystkie najpopularniejsze, takie jak zip, 7-Zip, RAR. Trochę gorzej jest pod względem tworzenia archiwów.

Tutaj będziemy w stanie zapisywać pliki w wielu formatach, ale zabraknie jednego z powszechnie wykorzystywanych, czyli RAR. Nie będzie jednak problemu w tworzeniu archiwów w formacie 7-zip, co jednak w większości przypadków powinno kompensować niedogodność w postaci tylko częściowej obsługi RAR.

W odpowiedzi na zapytanie redakcji serwisu The Verge Microsoft poinformował, że opcja natywnej obsługi archiwów będzie w najbliższych dniach udostępniana kolejnym grupom użytkowników. Możliwe więc, że na jej dostępność będziecie musieli chwilę poczekać.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)