Windows 11 obsłuży format WebP. Testy trwają

Windows 11
Windows 11

19.05.2023 06:52

Aplikacja Zdjęcia w Windows 11 w końcu obsłuży grafiki w formacie WebP. Póki co z tej funkcji mogą skorzystać tylko wybrani użytkownicy, ale wierzymy, że niebawem się to zmieni.

Windows 11 wprowadza zmianę w aplikacji Zdjęcia. Microsoft wypuścił jej nową wersję, która obecnie jest dostępna dla Insiderów, którzy korzystają z kanałów Dev i Canary. Jak czytamy w serwisie centrumxp.pl, wersja 2023.11050.2013.0 na Windows 11 wprowadza szereg nowych funkcji, w tym jedną, która nie była do tej pory uwzględniona w changelogu, czyli obsługę plików WebP.

Wydaje się oczywiste, że domyślna aplikacja do otwierania grafiki powinna być w stanie otwierać coś więcej niż podstawowe formaty pokroju JPG czy PNG. Szczególnie w czasie, gdy coraz więcej stron internetowych korzysta z formatu WebP. Wiele programów ma jednak z tym problem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do otwierania plików WebP w Windows 11 konieczne jest pobranie ze sklepu Microsoft Store aktualizacji aplikacji zdjęcia oraz zainstalować Rozszerzenia obrazów WebP, które również można pobrać ze sklepu Microsoft. Dzięki temu rozszerzeniu możliwe jest też przeglądanie grafik WebP w przeglądarce Edge w systemie Windows 10.

Od kilku lat można zobaczyć wzrost popularności formatu WebP na stronach internetowych. Rozwijany przez Google format ma niepodważalne zalety - pozwala ograniczyć rozmiar grafiki przy zachowaniu jakości zbliżonej do tej, którą znamy z plików JPEG. Mimo to jest on problematyczny dla wielu aplikacji, zarówno tych na PC, jak i mobilnych.

Fakt, że Microsoft w końcu chce udostępnić możliwość otwierania tego rodzaju plików w domyślnej aplikacji, z pewnością może cieszyć. Nie wiemy jednak, kiedy funkcja trafi do pełnej wersji systemu. Dla wygody użytkowników dobrze byłoby, gdyby zadebiutowała możliwie szybko.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)