Windows: Klawiatura pisze Y zamiast Z. Dlaczego tak jest? Jak to naprawić?

Windows: Klawiatura pisze Y zamiast Z. Dlaczego tak jest? Jak to naprawić?

Klawiatura
Klawiatura
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
31.10.2021 09:52

W systemie Windows czasami klawiatura pisze Y zamiast Z, nie da się napisać polskich znaków, pomieszane są znaki interpunkcyjne. Jaka jest tego przyczyna i w jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem? Okazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste.

Czasem podczas pisania na klawiaturze zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Każdemu z nas zdarzyła się kiedyś sytuacja, w której wciskając na klawiaturze Z, na ekranie pojawiało się Y, a zamiast Y wyświetlało się Z. Przyczyna takiego problemu jest banalna i poprawne ustawienia można przywrócić w mgnieniu oka. Wystarczy znać właściwą kombinację klawiszy.

Jeśli w naszym komputerze litera Y jest zamieniona z literą Z, oznacza to, że doszło do zmiany układu klawiatury. Poza znaną i stosowaną u nas klawiaturą w układzie QWERTY, w użyciu jest też kilka innych wzorów układów klawiszy. W Niemczech jest to QWERTZ. Jak łatwo się domyślać, w układzie tym litera Y znajduje się tam, gdzie w polskich klawiaturach litera Z i na odwrót.

Przełączanie trybu klawiatury odbywa się w systemie Windows przy prostej kombinacji klawiszy: lewy Ctrl + lewy Shift. W przypadku, gdy zamiast litery Z piszemy Y, wystarczy wcisnąć te dwa przyciski i wszystko powróci do normy.

Wiedza na temat tak prostego skrótu może ułatwić życie wielu osobom. Szczególnie tym, które są mniej biegłe w korzystaniu z komputera.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)