Zełenski w krytycznym stanie? Hakerzy szerzyli dezinformację

Zełenski w krytycznym stanie? Hakerzy szerzyli dezinformację

Hakerzy zaatakowali ukraińskie stacje radiowe.
Hakerzy zaatakowali ukraińskie stacje radiowe.
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 Getty Images
Karolina Modzelewska
23.07.2022 13:24, aktualizacja: 23.07.2022 13:44

Ukraińskie stacje radiowe zostały zaatakowane przez hakerów, o czym poinformowała Państwowa Służba Specjalnej Komunikacji i Ochrony Informacji Ukrainy. Przy pomocy przejętych stacji hakerzy mieli rozpowszechniać nieprawdziwe informacje na temat stanu zdrowia Wołodymyra Zełenskiego. Z podawanych komunikatów wynikało, że prezydent Ukrainy jest w krytycznym stanie.

Serwis Cyber News zwrócił uwagę na komunikaty Państwowej Służby Specjalnej Komunikacji i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), opublikowane za pośrednictwem Twittera. Wynikało z nich, że na celowniku hakerów znalazła się grupa medialna TAVR, która kontroluje dziewięć stacji radiowych: Hit FM, Radio ROKS, KISS FM, Radio RELAX, Melody FM, Nashe Radio, Radio JAZZ, Classic Radio oraz Radio Bayraktar.

Ukraińskie stacje radiowe zaatakowane przez hakerów rozpowszechniały #fałszywe wiadomości o problemach zdrowotnych prezydenta Ukrainy. Serwery TAVR Media i sieci nadawcze zostały dziś [red. 21 lipca] #zaatakowane w cyberprzestrzeni", napisała na Twitterze Państwowa Służba Specjalnej Komunikacji i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP).

SSSCIP dodała, że hakerzy rozprzestrzeniali wiadomości sugerujące, że prezydent Ukrainy jest rzekomo w stanie krytycznym i przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jego miejsce i kontrolę nad krajem miał przejąć przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanchuk. Oczywiście są to tzw. fake newsy. SSSCIP na razie nie podała szczegółowych informacji na temat przebiegu ataku, ani odpowiedzialnych za niego osób.

Do całej sytuacji odniósł się sam prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie, które można obejrzeć m.in. w serwisie społecznościowym Instagram. Zełenski podkreślił, że 21 lipca Rosja opublikowała bardzo dużo fałszywych wiadomości o Ukrainie, w tym informacje o tym, że państwo nie jest kierowane przez jego obecnego prezydenta ze względu na ciężki stan zdrowia. Ze znanym sobie humorem dodał: "z całym szacunkiem dla osób starszych, 44 to nie 70 lat", tym samym nawiązując do zbliżających się 70. urodzin prezydenta Rosji - Władimira Putina. Informacje zdementowała również grupa medialna TAVR.

To nie pierwszy raz, kiedy hakerzy (najprawdopodobniej powiązani z Kremlem) próbują wykorzystać dezinformacje i fake newsy do uderzania w morale Ukraińców. Jak przypomina Cyber News, nie tak dawno w sieci można było oglądać tzw. deepfake pokazujący Zełenskiego, który namawia obywateli do złożenia broni, ale też znaleźć informacje o rzekomym samobójstwie prezydenta Ukrainy, czy opuszczeniu przez niego kraju.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie