Zwrot podatku? Jeszcze nie czas, ale oszuści nie próżnują

Zwrot podatku? Jeszcze nie czas, ale oszuści nie próżnują

Oszustwo "na zwrot podatku"
Oszustwo "na zwrot podatku"
Źródło zdjęć: © Getty Images | Piotr Adamowicz
Konrad Siwik
26.01.2023 15:37

Na zwrot podatku jeszcze przyjdzie czas. Natomiast dla oszustów każdy moment jest dobry na przeprowadzanie prób wyłudzenia poufnych danych i pieniędzy. Tym razem podszywając się pod Krajową Administrację Skarbową, wysyłają wiadomości e-mail z informacją o rzekomym automatycznym zwrocie podatku.

CERT Polska ostrzega przed nowym wariantem kampanii phishingowej z użyciem e-maila. Oszuści posługują się przy tym wizerunkiem Krajowej Administracji Skarbowej, aby zdobyć zaufanie potencjalnych ofiar. W spreparowanej wiadomości informują o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o automatyczny zwrot podatku.

"Szanowny Obywatelu,
W związku z Państwa wnioskiem o automatyczny zwrot podatku, informujemy, że został on pozytywnie rozpatrzony. Kwota zwrotu zostanie przelana na wskazane przez Państwa konto bankowe w ciągu najbliższych kilku dni roboczych.
Prosimy o sprawdzenie czy dane na koncie bankowym są prawidłowe. W przypadku jakichkolwiek problemów, prosimy o kontakt z nami.
Z poważaniem
Krajowa Administracja Skarbowa" – brzmi treść wiadomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oszustwo "na zwrot podatku"

Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest raczej niespotykany w Polsce zwrot "Szanowny Obywatelu", który powinien już budzić pewne podejrzenia. Druga pokątna sprawa to adres e-mail [infos[@]chabrouch.com], z którego została nadesłana wiadomość. W żadnym razie nie wygląda on na należący do administracji publicznej. Poza tym oszuści nie do końca poradzili sobie z tłumaczeniem niektórych elementów wiadomości.

Pod treścią wiadomość – jak zwykle w takich przypadkach – został załączony link prowadzący do podstawionej strony mającej pozorować oficjalny serwis rządowy. Jej adres również nawet nie przypomina tych należących do rządu. Na fałszywej witrynie wyskakuje formularz wyłudzający poufne dane takie jak login i hasło do bankowości. Jego wypełnienie jest jednoznaczne z przekazaniem informacji przestępcom, którzy będą mogli uzyskać dostęp do bankowości ofiary. A to z kolei może skończyć się utratą oszczędności.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)