"Bombowe wideo". Perfidne oszustwo wymierzone w emerytów

"Bombowe wideo". Perfidne oszustwo wymierzone w emerytów

Oszuści celują w emerytów
Oszuści celują w emerytów
Źródło zdjęć: © pexels
Konrad Siwik
01.02.2023 15:35

"Emerytalna bomba roku 2023" – brzmi temat wiadomości e-mail, która potencjalnie może trafić do skrzynki każdego Polaka. W jej treści oszuści namawiają do obejrzenia "bombowego wideo", które rzekomo zawiera niepokojące informacje na temat emerytury. W rzeczywistości jest to perfidne oszustwo wymierzone w seniorów.

Oszuści tym razem nie podszywają się pod znane marki czy instytucje zaufania publicznego. Zamiast tego posługują się socjotechniką mającą na celu wywołać szok wśród odbiorców. W e-mailu nadesłanym z adresu info[@]trusted-partnerships.com przez domniemaną "panią Maję" ograniczają się jednak jedynie do kobiet. "Witaj Kochana" – brzmi początek wiadomości dotyczącej emerytury.

Fałszywa wiadomość dot. emerytury
Fałszywa wiadomość dot. emerytury© dobreprogramy.pl

W jej treści oszuści próbują przekonać emerytki – które w tym przypadku stanowią potencjalne ofiary – że rząd i media ukrywają przed nimi prawo uderzające w ich świadczenia. Zachęcają przy tym do zapoznania się z rzekomo obniżającym prawdę nagraniem, które miało obejrzeć już ponad 800 tys. osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Emerytalna bomba roku 2023" to perfidne oszustwo

"Dowody zebrane w filmie są niepokojące, jeśli nie wręcz potępiające" – przekonują oszuści. "A jednak... główne serwisy informacyjne wciąż nie chcą poruszyć tego tematu. Pomimo faktu, że to nowe prawo jest już w mocy i w grze. A to wielka szkoda… Ponieważ tak wielu ludzi i ich plany emerytalne będą na tym cierpieć" – próbują wmówić emerytkom hochsztaplerzy.

W dalszej części ponownie namawiają do zapoznania się z nagraniem, które ma zawierać informacje niezbędne do uratowania emerytury, a nawet jej stukrotnego zwiększenia. Z racji korzystania z zabezpieczeń, pozwoliliśmy sobie odwiedzić stronę, na której ma znajdować się to "bombowe wideo". I raczej nikt nie powinien być zdziwiony, że otrzymaliśmy następujący komunikat:

Zabezpieczenia odradzają wchodzenie na stronę z "bombowym wideo"
Zabezpieczenia odradzają wchodzenie na stronę z "bombowym wideo"© dobreprogramy.pl

Trudno stwierdzić, co rzeczywiście znajduje się na złośliwej stronie. Natomiast przypuszczalnie – poza sfabrykowany nagraniem – może to być fałszywy formularz wyłudzający od emerytów poufne dane takie jak hasła do bankowości czy numery kart płatniczych. Tak więc, zamiast otrzymać wyższą emeryturę, można tylko stracić oszczędności.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)