Jak namierzyć numer? Są na to proste sposoby

Jak namierzyć numer? Są na to proste sposoby

Jak namierzyć numer?
Jak namierzyć numer?
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Karolina Modzelewska
16.06.2022 16:37, aktualizacja: 16.06.2022 18:57

Wiele osób nie odbiera połączeń z nieznanych numerów. Robi to z różnych powodów - złych doświadczeń, lęku przed rozmową z obcą osobą czy chęci uniknięcia nieprzyjemnej niespodzianki. Do tego dochodzą coraz popularniejsze oszustwa na telefon, o których często ostrzegamy. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają dowiedzieć się, kto do nas dzwonił.

Obecnie wiele numerów telefonów trafia do sieci w wyniku cyberataków na różnego rodzaju bazy danych. Nasze dane kontaktowe mogły też zostać sprzedane reklamodawcom przez sklepy bądź portale społecznościowe. Z tego powodu dla większości z nas połączenia z obcych numerów nie są niczym nowym. Czasami są to zwykli telemarketerzy, innym razem oszuści podszywający się pod bank, a niekiedy firmy windykacyjne czy osoby, które chcą się z nami skontaktować w określonej sprawie.

Jak namierzyć numer telefonu?

Połączenia z nieznanych numerów mogą budzić różne emocje. Dlatego warto znać sposoby, które pozwolą przybliżyć nas do znalezienia odpowiedzi na pytanie - "kto do nas dzwonił?". W sieci pełno jest serwisów, które oferują weryfikację dzwoniącego numeru, a niekiedy obiecują nawet jego geolokalizację. Warto jednak pamiętać, że większość z nich to zwykłe oszustwo, mające na celu wyłudzenie naszych danych, wyciągnięcie pieniędzy lub zapisanie nas do płatnej usługi SMS.

Przemysław Juraszek przygotował zestawienie sprawdzonych, polskich witryn, pozwalających (ale nie zawsze) zweryfikować rozmówcę lub firmę, do której należy numer. Często na tego typu portalach można też dokonać oceny numeru i zostawić krótki komentarz. Tego typu komentarze są skarbnicą wiedzy, zwłaszcza gdy piszą je osoby, które np. odebrały połączenie. Niektóre z witryn również wymagają niewielkiej opłaty za przygotowanie raportu z informacjami na temat dzwoniącego numeru. Osoby, którym nie podoba się takie rozwiązanie, zawsze mogą korzystać wyłącznie z bezpłatnych portali.

Przykłady wspomnianych serwisów:

  • nieznany-numer.pl
  • ktoto.info
  • infonumer.pl
  • numerytelefonu.com
  • czyjtonumer.net
  • czyjnumerek.pl

Aplikacje do sprawdzania nieodebranych połączeń

Dostępne są również zagraniczne strony internetowe, które oferują większą bazę danych niż rodzime rozwiązania. Ich przykłady to np. Truecaller czy Sync.me. Innym sposobem na sprawdzenie dzwoniącego numeru są aplikacje mobilne do ściągnięcia na telefon. Jak informował Przemysław Juraszek, godne uznania są mobilne edycje Truecaller na Androida oraz na iOS, Whoscall (aplikacja działa też w trybie offline w przeciwieństwie do Truecaller), aplikacja Showcaller pokazująca nazwiska i zdjęcia osób, które dzwonią oraz dość sprawnie blokującą spam, Nieznany Numer (na Androida) oraz Czyj to numer? (również na Androida).

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)