Korzystasz z Blika? Ważny komunikat bezpieczeństwa

Uważaj podczas korzystania z Blika
Uważaj podczas korzystania z Blika
Źródło zdjęć: © BLIK
Oskar Ziomek

07.05.2024 13:57, aktual.: 08.05.2024 17:26

Blik po raz kolejny został wykorzystany przez oszustów. Ktoś podszywa się pod firmę i próbuje zachęcić nieświadomych użytkowników do realizacji przelewu, po którym na konto ma wrócić kwota o 50 proc. wyższa. To oczywiście oszustwo, które nie ma związku z oficjalną akcją promocyjną Blika.

Loteria BLIKomania związana z Blikiem to autentyczna promocja, ale oszuści nie mają skrupułów, by wykorzystywać ten wątek i próbować wzbogacić się na braku czujności nieświadomych zagrożenia użytkowników. Jak ostrzega CERT Orange Polska, w sieci można trafić na spreparowaną wersję reklamy "wakacyjnej nagrody od Blika" w mediach społecznościowych, która prowadzi do spreparowanej strony internetowej.

Tutaj użytkownik jest informowany, że może otrzymać "premię gotówkową od Blika", o ile wykona przelew w wysokości do 2000 złotych. Na konto ma wrócić kwota o 50 proc. wyższa, co oczywiście nie ma związku z rzeczywistością, ani oficjalną akcją Blika. Decydując się na tego rodzaju przelew, ofiara sama przekaże środku na ręce atakujących i nigdy więcej już ich nie zobaczy. Warto zachować więc maksymalną czujność.

Fałszywa strona Blika
Fałszywa strona Blika© CERT Orange Polska

Wizerunek Blika jest ostatnio często wykorzystywany w innych rodzajach oszustw, na czele z typowym wyłudzeniem "na Blika". Tutaj wszystko zaczyna się zazwyczaj od wiadomości w mediach społecznościowych, kiedy do wybranej osoby odzywa się "znajomy", na przykład na Facebooku. W praktyce jest to oszust, który tylko się pod niego podszywa, po przejęciu loginu i hasła w inny sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ofiara, która nie zorientuje się, że nie rozmawia ze znajomym, może zechcieć pomóc mu finansowo, korzystając właśnie z Blika. "Znajomy" będzie najpewniej argumentować konieczność pożyczenia środków nadzwyczajną sytuacją czy chwilowym problemem z obsługą swojego konta. W takich przypadkach zawsze warto zweryfikować inną drogą (na przykład telefonicznie), czy na pewno rozmawiamy z daną osobą. Podstawowe zasady bezpieczeństwa w tym zakresie przypominał niedawno sam Blik.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)