Messenger nie działa? Awaria komunikatora - powody i rozwiązania

Messenger nie działa? Awaria komunikatora - powody i rozwiązania

Messenger nie zawsze działa prawidłowo
Messenger nie zawsze działa prawidłowo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | AA+W
Oskar Ziomek
04.03.2024 15:17

Messenger nie działa tak, jak można by sobie wymarzyć. Komunikator często ma problemy z wysyłaniem wiadomości, synchronizacją czatów czy wyświetlaniem naklejek. Część problemów Facebook Messengera to awarie, ale inne to regularne błędy, które doskwierają użytkownikom na co dzień.

Jeśli Messenger nagle przestał działać, z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że wystąpiła awaria komunikatora. Użytkownicy mogą to sami zweryfikować, zaglądając na przykład do popularnego serwisu downdetector. Można stąd odczytać informacje o często zgłaszanych problemach z różnymi aplikacjami (w tym z Facebook Messengerem) i zawęzić informacje na przykład tylko do tych z Polski.

W ten sposób można wstępnie zorientować się, czy problem w Messengerze dotyczy większej liczby osób. Jeśli tak i na wykresie widać narastającą liczbę zgłoszeń awarii, zazwyczaj trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, nim problem z Messengerem zostanie rozwiązany po stronie serwera. W międzyczasie można rozważyć skorzystanie z innych komunikatorów, np. WhatsAppa, Signala czy Telegramu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Messenger nie działa - dlaczego?

Awaria Messengera to co do zasady problem po stronie serwera, ale nie jest to jedyna możliwość. Użytkownicy często natrafiają na trudności z korzystaniem z konkretnych funkcji komunikatora, co z kolei może wynika z błędów po aktualizacji samej aplikacji w telefonie. Smartfony zwykle same aktualizują aplikacje w tle, na przykład w godzinach nocnych lub podczas ładowania i użytkownik może nawet nie wiedzieć, że od danego momentu korzysta z nowej wersji Messengera.

Nowe funkcje w Messengerze mogą być również włączane etapami u kolejnych użytkowników w ramach testów A/B lub po stronie serwera. W efekcie dany numer wersji aplikacji nie określa jednoznacznie, czy dwie osoby będą widzieć ten sam zestaw funkcji. Problem w komunikatorze może być wynikiem błędnej implementacji przez programistów. Jeśli monitorują skuteczność wdrożenia aktualizacji aplikacji, najpewniej zdają sobie sprawę z problemu i z czasem usterka Messengera zostanie załatana.

Facebook Messenger nie działa. Sprawdź inną wersję

Jeśli Messenger w telefonie nie działa, nie oznacza to zawsze, że taki sam problem dotyczy aplikacji webowej w przeglądarce lub w formie okienka czatu po zalogowaniu na Facebooka w komputerze. Chcąc koniecznie skontaktować się z kimś przez Messengera w danej chwili, warto więc spróbować uruchomić komunikator w innym urządzeniu. Może się bowiem okazać, że w nim działa bezbłędnie.

Messenger w Microsoft Store
Messenger w Microsoft Store© dobreprogramy

Messenger poza aplikacjami mobilnymi dostępny jest także jako instalowalna aplikacja na Windowsa oraz jako aplikacja webowa pod adresem messenger.com. Jeśli problem z komunikatorem występuje we wszystkich tych miejscach, można założyć że usterka jest poważna i trzeba zaczekać na jej usunięcie przez administratorów.

Błąd w Messengerze. Sprawdź aplikację

Jeśli problem w Messengerze występuje nagminnie, a ponadto w serwisie downdetector próżno szukać potwierdzenia, że jest wynikiem tymczasowej awarii, warto wymusić zamknięcie aplikacji w ustawieniach lub wyczyścić jej pamięć podręczną. Ostatecznie Messengera można również usunąć z telefonu i zainstalować ponownie. Chociaż nie ma pewności, że taka metoda rozwiąże problem, może się okazać, że tego rodzaju "odświeżenie" komunikatora poskutkuje sprawniejszym działaniem.

Informacje o Messengerze w Androidzie
Informacje o Messengerze w Androidzie© dobreprogramy

Decydując się na taki ruch trzeba jednak pamiętać, że usunięcie danych aplikacji oznacza skasowanie preferencji i konieczność ponownego zalogowania. Zależnie od sytuacji może to być jednak mniejsze zło, niż konieczność "męczenia się" z problemem Messengera, który po tego typu operacji może po prostu zniknąć.

Warto również sprawdzić, czy w Google Play nie czeka aktualizacja Messengera. Nowa wersja oprogramowania co do zasady powinna usuwać dotychczas wykryte błędy. Nie warto zwlekać z instalacją.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)