Najnowsza odmiana algorytmu LHR prawie złamana. Przywraca 90 proc. wydajności

Najnowsza odmiana algorytmu LHR prawie złamana. Przywraca 90 proc. wydajności

GeForce RTX 3050 - różne modele
GeForce RTX 3050 - różne modele
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Nvidia
Przemysław Juraszek
20.05.2022 11:32, aktualizacja: 20.05.2022 19:56

Algorytm LHR stosowany przez Nividię w celu ograniczenia wydajności kart graficznych z serii GeForce w wydobywaniu kryptowalut miał w teorii przekierować kryptogórników w stronę kart z serii CMP.

Niedawno informowaliśmy o całkowitym złamaniu przez kryptogórników algorytmu LHR w starszej wersji, który obejmował większość kart graficznych obecnych na rynku. Ostały się tylko karty graficzne wyposażone w najnowszą wersję algorytmu zwaną LHRv3 obejmującą GeForce'a RTX 3080 w wersji z 12 GB pamięci graficznej oraz RTX-a 3050.

Teraz, jak informuje portal Tomshardware, grupa NiceHash wypuściła aktualizację pozwalającą na uzyskanie aż 90 proc. wydajności wydobycia na tych dwóch ostatnich kartach graficznych. Ta została już dodana do oprogramowania wydobywczego pokroju NBMiner począwszy od wersji 41,5.

W efekcie GeForce RTX 3080 12 GB może osiągnąć około 90 MH/s, a najsłabszy w ofercie GeForce RTX 3050 41 MH/s. Są to dobre wieści dla kryptogórników, ale raczej nie ma co się spodziewać szału zakupowego, ponieważ aktualnie wycena ETH znajduje się w regionie 2 tys. USD i nie ma przewidywań, że szybko wróci do poziomu ponad 3 tys. USD. Jeśli jeszcze ETH spadnie o kilkaset USD, to jego kopanie będzie już fabrycznie nieopłacalne.

Widać to też po cenach kart graficznych w sklepach, które powoli spadają. Przykładowo u nas w Polsce GeForce RTX 3060 kosztuje lekko ponad 2 tys. zł, a za naszą zachodnią granicą zdarzają się oferty poniżej tej kwoty.

Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)