Android Auto na ekrany telefonów zastąpiony nowym trybem. W Polsce nie działa

Android Auto na ekrany telefonów zastąpiony nowym trybem. W Polsce nie działa

Android Auto
Android Auto
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
22.06.2022 07:38

Android Auto for phone screens, czyli aplikacja stworzona z myślą o części użytkowników Androida 10 i 11 przechodzi na emeryturę. Google odsyła do trybu łączącego Mapy i Asystenta, ale ten nie jest jeszcze dostępny między innymi w Polsce.

Android Auto for phone screens nie działa już w smartfonach z Androidem 10 i 11 – zwraca uwagę autoevolution. Podkreślamy, że nie chodzi o Androida Auto dla systemu Android 5–9, ale o dodatkową aplikację, która powstała w 2019 roku dla użytkowników Androida 10 i później 11, dzięki której wyświetlanie systemu dla kierowców było możliwe na ekranach telefonów.

Nadchodzący koniec Androida Auto na ekrany telefonów z Androidem 10 i 11 sygnalizowaliśmy już pod koniec ubiegłego miesiąca, kiedy to użytkownicy aplikacji zaczęli otrzymywać ostrzeżenia, że "wkrótce" program przestanie działać. Spekulowano wówczas, że zostanie wyłączony do końca roku, ale jak widać jego koniec przyszedł znacznie szybciej. Użytkownicy podają, że program po prostu nie działa i odsyła ich do "pełnej wersji" Androida Auto, tyle tylko, że ta nie jest przeznaczona dla ich smartfonów.

Android Auto fot phone screens w telefonie w 2019 roku
Android Auto fot phone screens w telefonie w 2019 roku© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Właściciele urządzeń z Androidem 10 i 11 nie mogą już więc korzystać z Androida Auto na ekranach telefonów (posiadacze Androida 12 nie mogli z założenia od początku istnienia systemu). Zważywszy, że oficjalnie aplikacja Android Auto przeznaczona jest maksymalnie dla Androida 9 i działa zarówno w telefonie, jak i po podłączeniu do ekranu w samochodzie, dochodzimy do swego absurdu, kiedy to właściciele starszych telefonów mają większą swobodę korzystania z aplikacji.

Przyszłość Androida Auto w telefonie to tryb samochodowy Asystenta Google

Google zakłada jednak zapewne, że problem nie istnieje, bo użytkownicy smartfonów mogą skorzystać z trybu samochodowego Asystenta Google. Tyle tylko, że – przynajmniej w Polsce i na szeregu innych rynków – nie mogą, bo opcja ta jest dostępna wyłącznie w Australii, Francji, Hiszpanii, Indiach, Kanadzie, Meksyku, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Tryb dla kierowców w Androidzie 12
Tryb dla kierowców w Androidzie 12© 9to5Google

Podsumowując, polscy kierowcy posiadający smartfon z Androidem 10 lub nowszym, których samochód nie ma wbudowanego ekranu infotainment i obsługi Androida Auto, nie mogą skorzystać z żadnego trybu stworzonego specjalnie dla nich. Nawigacja w telefonie jest dostępna po prostu po włączeniu na przykład Google Maps.

Dla formalności przypominamy, że począwszy od Androida 10, Android Auto jest zintegrowany z systemem i nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji, by korzystać z niego na ekranach samochodów. Wystarczy podłączyć smartfon do systemu infotainment w pojeździe, który został wyposażony w obsługę Androida Auto. Zamieszanie dotyczy wyłącznie wyświetlania Androida Auto na ekranach smartfonów.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)