TikTok zakazany w Polsce? Wydano rekomendację

TikTok zakazany w Polsce? Wydano rekomendację

TikTok - logo na telefonie.
TikTok - logo na telefonie.
Źródło zdjęć: © Pixabay
Mateusz Tomczak
27.03.2023 18:37, aktualizacja: 28.03.2023 11:19

Rada ds. Cyfryzacji wydała właśnie rekomendację dotyczącą TikToka w Polsce. Opowiedziała się ona za zakazem korzystania z aplikacji na urządzeniach służbowych polityków i pracowników administracji publicznej. Warto nadmienić, że obecnie w naszym kraju korzysta z TikToka 13 mln osób.

Jeszcze w zeszłym tygodniu prezes TikToka Shou Chew był przesłuchiwany w amerykańskim kongresie. Tamtejsza władza rozważa wprowadzenie zakazów dotyczących korzystania z tej popularnej aplikacji nie tylko na urządzeniach polityków, ale wszystkich obywateli. Podobne dyskusje odbywają się między innymi w Brukseli, a teraz państwem dołączającym do rozważań nad przyszłością TikToka jest Polska.

Rada ds. Cyfryzacji za zakazem TikToka

Jak informował dziennik Rzeczpospolita, rząd miał w poniedziałek 27 marca zapoznać się z rekomendacjami dotyczącymi aplikacji TikTok. Na oficjalne stanowisko trzeba było poczekać aż do wieczora, ale w końcu je poznaliśmy.

Rada ds. Cyfryzacji większością głosów opowiedziała się za zakazem TikToka w Polsce. Miałby on dotyczyć urządzeń służbowych wykorzystywanych między innymi przez pracowników rządu i powiązanych z nim instytucji, parlamentu oraz administracji publicznej (a także prywatnego sprzętu używanego w jakimś zakresie do pracy). Głównym argumentem za taką rekomendacją jest obawa co do bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych z zainstalowaną chińską aplikacją społecznościową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

TikTok w Polsce będzie zakazany?

Trzeba pamiętać, że Rada ds. Cyfryzacji jest 19-osobowym organem opiniodawczo-doradczym. Wydana przez nią rekomendacja nie ma mocy prawnej. Rząd może, ale nie musi podejmować kroków zgodnych z jej zaleceniami.

Jakie będą decyzje w tym przypadku? Jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciele koalicji rządzącej sugerowali, że nie ma żadnych planów dotyczących ograniczeń korzystania z TikToka. Niektórzy komentatorzy są zdania, że sytuacja może ulec zmianie nie tylko z powodu rekomendacji Rady ds. Cyfryzacji, ale także z uwagi na decyzje innych państw i coraz mocniej zaciskającą się pętlę wokół TikToka.

Aktualnie nic nie zwiastuje jednak tego, aby Polska wzorem Stanów Zjednoczonych miała planować ban TikToka na telefonach wszystkich obywateli. To jedna z najpopularniejszych aplikacji wśród Polaków, korzysta z niej około 13 mln użytkowników.

Mateusz Tomczak, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)