Twój e-PIT - jak rozliczyć podatek przez internet?

Twój e-PIT - jak rozliczyć podatek przez internet?15.03.2023 12:27
Twój e-PIT
Twój e-PIT
Źródło zdjęć: © dobreprogramy

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Twój e-PIT - czym jest i jakie oferuje możliwości?

Jeszcze kilka lat temu roczne zeznanie podatkowe większości kojarzyć się mogło ze żmudnym wypełnianiem papierowych formularzy lub długimi kolejkami w Urzędzie Skarbowym. Obecnie dostępnych jest wiele darmowych aplikacji do wypełniania PIT-ów, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez cały proces przygotowywania rocznych zeznań podatkowych i co ważne, umożliwiają ich złożenie w Urzędzie Skarbowym przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

Istnieje jednak jeszcze wygodniejsze rozwiązanie do rozliczeń podatkowych - mowa o usłudze Twój e-PIT przygotowanej dla podatników przez Ministerstwo Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Czym jest Twój e-PIT i jakie udogodnienia oferuje przysłowiowemu Kowalskiemu?

Twój e-PIT to usługa wchodząca w skład e-Urzędu Skarbowego, w którym znajdziemy również wykaz mandatów karnych, numer rachunku do opłaty wymaganych podatków czy e-mikrofirmę do przygotowywania i wysyłania plików JPK. Dzięki Twój e-PIT uzyskujemy dostęp do naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej, która bazuje na danych przesłanych w formularzach PIT-11 oraz PIT-8C przez płatników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartfon Vivo X90 Pro?

Warto jednak zaznaczyć, że usługa kierowana jest do podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Ci będą zmuszeni przygotować zeznanie samodzielnie. Z poziomu Twój e-PIT możliwy jest podgląd formularza, jego pobranie i edycja, a także wysłanie drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Podatnik może oczywiście odrzucić proponowane rozliczenie i przygotować ręcznie własne.

Twój e-PIT - jak zalogować się do usługi?

Aby móc skorzystać z funkcji jakie daje usługa Twój e-PIT należy się do niej zalogować. Operacja ta nie jest skomplikowana i wykonać ją można na jeden z kilku sposobów.

Uruchom dowolną przeglądarkę internetową, przejdź na oficjalną stronę internetową e-Urzędu Skarbowego i kliknij przycisk e-Urząd Skarbowy - zaloguj się.

Logowanie do e-Urzędu Skarbowego
Logowanie do e-Urzędu Skarbowego© dobreprogramy

Kolejny krok to wybór sposobu logowania do e-Urzędu Skarbowego. Możliwa jest autoryzacja dostępu do systemu poprzez Login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna), aplikację mObywatel lub dane podatkowe (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

Wybór sposobu logowania do e-Urzędu Skarbowego
Wybór sposobu logowania do e-Urzędu Skarbowego© Licencjodawca

Po wybraniu jednej z metod musimy postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami i podać wszystkie wymagane do autoryzacji dane.

Twój e-PIT - jak podejrzeć deklarację i rozliczyć podatek przez internet?

W celu podglądu wstępnie przygotowanego dla nas formularza PIT, po poprawnym zalogowaniu się do usługi, klikamy opcję Złóż PIT.

Twój e-PIT
Twój e-PIT© dobreprogramy

Następnie odszukujemy i klikamy przycisk Podgląd.

Twój e-PIT
Twój e-PIT© dobreprogramy

Teraz na ekranie wyświetlona zostanie nasza deklaracja podatkowa za ubiegły rok. Użytkownik może skorzystać z podglądu uproszczonego i pełnego.

Twój e-PIT - podgląd zeznania PIT
Twój e-PIT - podgląd zeznania PIT© dobreprogramy

Po wstępnym zapoznaniu się z wygenerowanym automatycznie dla nas PIT-em możemy go zaakceptować i przesłać elektronicznie do Urzędu Skarbowego lub odrzucić, jeśli chcielibyśmy samodzielnie przygotować rozliczenia. Wystarczy, że klikniemy jedną z dostępnych w tym celu opcji.

Twój e-PIT - akceptacja lub odrzucenie rozliczenia
Twój e-PIT - akceptacja lub odrzucenie rozliczenia© dobreprogramy

To nie koniec możliwości jakie przygotowało dla nas ministerstwo w usłudze Twój e-PIT. Jeśli zaistnieje potrzeba modyfikacji naszej deklaracji nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać do niej przychody i koszty, które nie zostały w rozliczeniu uwzględnione, jak również zdefiniować dodatkowe ulgi i odliczenia. Twój e-PIT pozwala podejrzeć dokumenty źródłowe, na bazie których zostało przygotowane zeznanie podatkowe. Co więcej, usługa umożliwia przeprowadzenie rozliczenia indywidualnie oraz wspólnie z małżonkiem. Nie zabrakło także opcji dla osób samodzielnie wychowujących dzieci.

Twój e-PIT - sam wyśle deklaracje do US

Usługa Twój e-PIT to idealne rozwiązanie dla osób, które pracują na etacie i nie dysponują odpowiednią wiedzą, aby samemu przygotować roczne zeznanie podatkowe. Stanowi ona także ciekawą alternatywę dla standardowych aplikacji do rozliczania podatku PIT. Warto także pamiętać, że na rozliczenie PIT-u mamy czas do 2 maja br.

Jeśli do tego czasu nie odrzucimy dostępnego w usłudze zeznania i nie wyślemy do Urzędu Skarbowego samodzielnie przygotowanego PIT-u to usługa domyślnie zaakceptuje proponowany formularz i prześle go online do odpowiedniego organu skarbowego. Takie rozwiązanie pozwala uchronić podatników przed ewentualną karą za nieterminowe rozliczenie podatkowe.

Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)