Termin mija 30 kwietnia. Nie czekaj do ostatniej chwili

30 kwietnia to termin rozliczenia PIT
30 kwietnia to termin rozliczenia PIT
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Karolina Chaberek
Oskar Ziomek

29.04.2024 12:31, aktual.: 29.04.2024 16:39

Do 30 kwietnia należy rozliczyć PIT za 2023 rok, aby móc otrzymać zwrot nadpłaty podatku. Wiele osób zwleka z rozliczeniem do ostatniej chwili, ale takie podejście jest ryzykowne. PIT można rozliczyć przez internet już teraz i nie narażać się na ewentualną niedyspozycję systemów informatycznych pod koniec terminu, gdy tematem ostatecznie zainteresuje się masa osób.

Jak wiele razy przypominaliśmy, podatek można rozliczyć na jeden z wielu sposobów. Dla dużej części osób najwygodniejsza może się okazać usługa Twój e-PIT, gdzie znajduje się już przygotowane automatycznie rozliczenie. Podatnik może je tylko sprawdzić, by wprowadzić ewentualne korekty.

Samo "złożenie" dokumentu odbywa się tu w pełni elektronicznie. Wystarczy przejść przez krótki formularz, co pokazywaliśmy na przykładzie w naszym poradniku korzystania z usługi Twój e-PIT.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Alternatywnie można bowiem skorzystać z bardziej tradycyjnej metody, polegającej na wykorzystaniu aplikacji do rozliczania PIT-ów. W tym przypadku podatnicy korzystają z oprogramowania zainstalowanego na komputerze i mają zwykle do dyspozycji więcej rodzajów formularzy i załączników, których złożenie w inny sposób bywa kłopotliwe lub niemożliwe. Oczywiście ostatecznie możliwe jest również rozliczenie się z fiskusem podczas fizycznej wizyty w US z wydrukowanym zeznaniem podatkowym na papierze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcąc skorzystać z rozliczenia za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT, trzeba pamiętać, że konieczne jest do tego uwierzytelnienie swojej tożsamości w sieci. Można to zrobić na jeden z wielu sposobów, w tym z wykorzystaniem aplikacji mObywatel, gdzie znajduje się mDowód, z zastosowaniem elektronicznej warstwy w e-dowodzie osobistym czy choćby z wykorzystaniem Profilu Zaufanego.

Ten można założyć na wiele sposobów, w tym z potwierdzeniem danych osobowych z poziomu bankowości internetowej w znakomitej większości wiodących banków. W praktyce niemal każdy może więc uzyskać Profil Zaufany online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)