Więźniowie biorą tajne lekcje informatyki. Profesor Harvardu jest zachwycony

Więźniowie biorą tajne lekcje informatyki. Profesor Harvardu jest zachwycony

Więźniowie korzystają ze smartofnów do nauki informatyki
Więźniowie korzystają ze smartofnów do nauki informatyki
Źródło zdjęć: © Getty Images | fpphotobank
Konrad Siwik
25.01.2023 14:32

Więźniowie z Georgii w Stanach Zjednoczonych potajemnie biorą udział w bezpłatnych zajęciach z informatyki u prof. Harvardu. Wykorzystują do tego przemycone smartfony, dzięki którym mają dostęp do kursów online. Profesor twierdzi, że dostał już kilka podziękowań od osadzonych, którym lekcje pomagają przetrwać pobyt za kratkami.

Więźniowie korzystają ze smartfonów do nauki

The Marshall Project poinformował w ostatnim czasie o wzroście tajnego korzystania ze smartfonów wśród więźniów w Georgii w Stanach Zjednoczonych. Organizacja dotarła do jednego z nich, który zdradził, że prowadzi konwersację grupową około 300 innych osadzonych uczących się informatyki za pomocą darmowego kursu online "CS50: Introduction to Computer Science" udostępnionego przez Harvard.

"Istnieje kilka szkół, które to robią, ale uważam, że Harvard jest najlepszy, a ten profesor – David Malan – myślę, że jest jednym z najlepszych" – powiedział więzień, dodając, że kurs jest samodzielnie prowadzony i oceniany.

Warto odnotować, że więźniowie ryzykują ukaraniem za korzystanie z przemyconych urządzeń, ponieważ ich posiadanie w zakładach karnych jest nielegalne. Mimo to jeden z osadzonych twierdzi, że niekiedy zdobywają sprzęt nawet od "ludzi, którzy powinni ich nadzorować".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Profesor Harvardu chwali więźniów

Wspomniany profesor Harvardu David Malan przekazał Insiderowi, że dostaje liczne podziękowania od więźniów, którzy potajemnie używają smartfonów, aby wziąć udział w jego darmowych zajęciach z informatyki. Natomiast jeden z osadzonych zdradził w rozmowie z The Marshall Project, że używa telefonu z przemytu, aby nauczać innych więźniów.

"Jesteśmy pełni podziwu dla studentów, którzy próbują samodzielnie zdobywać nową wiedzę i umiejętności, tym bardziej w takich okolicznościach" – podkreślił prof. Malan.

Dostęp do internetu jest często ograniczony dla studentów w więzieniu, dlatego Harvard stara się zapewnić, że materiały ze szkolenia mogą być również używane w trybie offline. Wystarczy wcześniej pobrać odpowiednie filmy i oprogramowanie, które można zainstalować lokalnie na przemyconych urządzeniach.

Profesor zachęca osadzonych do kontaktu w razie problemów z dostępem do kursu. Zasoby edukacyjne dostępne w sieci "to wspaniała rzecz" – przekazał Malan, dodając, że społeczności uczących się więźniów są wyjątkowo istotne, ponieważ samodzielna nauka może być trudnym wyzwaniem.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)