Windows 10: aktualizacja KB5036979 nie spodoba się każdemu

Windows 10: aktualizacja KB5036979 nie spodoba się każdemu

Aktualizacja Windows 10
Aktualizacja Windows 10
Źródło zdjęć: © WP | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
24.04.2024 13:38

W Windows 10 można już pobrać opcjonalną na tę chwilę aktualizację KB5036979. Nie wszyscy będą z niej jednak zadowoleni. Jedną z kluczowych zmian jest odsyłanie użytkowników z lokalnymi kontami do założenia konta Microsoft niezbędnego do synchronizacji danych przez chmurę.

Do Windows Update w Windows 10 trafiła aktualizacja KB5036979 - informuje Windows Latest. Chociaż na ten moment jest tylko opcjonalna, w maju i tak stanie się elementem obligatoryjnego pakietu bezpieczeństwa w ramach Patch Tuesday. Po instalacji KB5036979 część użytkowników Windows 10 może nie być zadowolonych. Microsoft chce w ten sposób zachęcić korzystających z lokalnych kont w komputerach do założenia kont online niezbędnych choćby do backupu zdjęć przez OneDrive'a.

Komunikaty, które mają do tego zachęcić będą dostępne między innymi w Ustawieniach. Można je wyłączyć, ale w ten sposób Windows 10 nie będzie również wyświetlać innych uwag, które mogą być cenne. Konto Microsoftu nie tylko przydaje się do aktywowania części opcji pozwalających na synchronizację danych pomiędzy różnymi komputerami tego samego użytkownika Windowsa. Domyślnie na koncie Microsoftu zapisuje się również klucz zabezpieczeń BitLockera, jeśli ten jest aktywowany w danym komputerze.

Windows 10 zachęcający do zalogowania na konto Microsoftu
Windows 10 zachęcający do zalogowania na konto Microsoftu© Windows Latest

Użytkownicy Windowsa 10 muszą pamiętać o nadchodzącym końcu wsparcia w drugiej połowie 2025 roku. Od tego momentu system nie będzie więcej aktualizowany (zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa), o ile użytkownik nie zdecyduje się zapłacić za przedłużone wsparcie. System stanie się podatny na potencjalne ataki hakerskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W praktyce jest to zwykle opcja cenna z punktu widzenia organizacji, gdzie wymiana oprogramowania to duże przedsięwzięcie, które może trwać tygodniami i jest po prostu kosztowne. W domowych warunkach, gdzie komputer nie pozwala na instalację nowszego Windowsa 11, ostatecznie warto rozważyć wymianę sprzętu na nowszy, który "udźwignie" nowsze wydanie systemu, które aktualizowane jest dalej na bieżąco.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)