Z Google Play wycofano szkodliwą aplikację. Usuń ją z telefonu

Z Google Play wycofano szkodliwą aplikację. Usuń ją z telefonu

Google Play w smartfonie
Google Play w smartfonie
Źródło zdjęć: © WP
Oskar Ziomek
02.03.2023 07:44

W Google Play zidentyfikowano szkodliwą aplikację na Androida. Chociaż teraz nie jest już dostępna w sklepie, wcześniej pobrano ją ponad 10 tys. razy. Wielu użytkowników Google Play musi więc we własnym zakresie usunąć aplikację z telefonu.

Sklep Google Play jest regularnie przeglądany przez badaczy bezpieczeństwa i także tym razem natrafiono na szkodliwą aplikację. Program Cool Emoji Editor & Sticker okazał się być zainfekowany trojanem Harly - informuje na Twitterze Tatyana Shishkova, badaczka związana z firmą Kaspersky. Obecnie aplikacja nie jest już dostępna w Google Play.

Usunięcie aplikacji z Google Play nie oznacza niestety, że zagrożenie zniknęło. Wcześniej aplikacja Cool Emoji Editor & Sticker została stąd pobrana ponad 10 tys. razy, a z uwagi na progi informowania o pobraniach w sklepie, może to równie dobrze oznaczać nawet 49 tys. użytkowników Androida. Warto więc sprawdzić na własną rękę, czy zainfekowany program nie znajduje się w telefonie a jeśli tak - bezzwłocznie go odinstalować.

Szkodliwa aplikacja na Androida
Szkodliwa aplikacja na Androida© Twitter | Tatyana Shishkova

Trojan Harly to popularne zagrożenie w sklepie Google Play, a ma podobne cechy do znanego trojana Joker. W praktyce oprogramowanie pozwala zdalnie odczytywać dane z telefonu ofiary oraz zapisywać ją do niechcianych usług premium. W konsekwencji można się zdziwić, gdy w kolejnym miesiącu faktura za telefon okaże się zbyt wysoka, o ile usługi premium nie są blokowane przez samego operatora w danym planie taryfowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostatnio regułą stało się także, że zainfekowane aplikacje w Google Play to najczęściej propozycje z szeroko rozumianej kategorii programów związanych z rozrywką. Regularnie opisujemy bowiem zainfekowane trojanami aplikacje związane z edycją zdjęć, filmów, naklejkami czy emoji, a coraz rzadziej z innych kategorii. Można założyć, że atakujący upodobali sobie akurat tę grupę programów, bo być może ich typowi użytkownicy są mniej wyczuleni na tego rodzaju podstępy w Google Play.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)