Zmiana w Wordzie. Rozwiązuje wieloletni problem

Zmiana w Wordzie. Rozwiązuje wieloletni problem

Microsoft Word
Microsoft Word
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
08.05.2024 14:36

Microsoft Word ma wielu zwolenników i przeciwników, ale nie można odmówić mu wyznaczania standardów w zakresie obsługi dokumentów tekstowych, zwłaszcza w świecie "zawodowym". Microsoft zaproponował właśnie zmianę, która wielu użytkownikom Worda może znacznie ułatwić życie.

Word w pakiecie Microsoft 365, obecnie tylko w programie Insider, dostaje bowiem nową opcję, która pozwala zmienić domyślne zachowanie mechanizmu wklejania zawartości z systemowego schowka. Obecnie Word za każdym razem wkleja to, co w schowku, zachowując domyślne formatowanie ze źródła. Po zmianie, domyślną metodę wklejania da się zmienić na Scal formatowanie, gdy treść pochodzi z innego programu niż Word.

To prosta zmiana, dzięki której osoby regularnie wklejające do Worda fragmenty stron internetowych lub treści kopiowanych z innych programów, nie będą musiały każdorazowo edytować dokumentu, by pozbyć się bezsensownego w tym przypadku formatowania wczytanego ze strony internetowej - z czym pewnie każdy kiedyś się spotkał. Opcja Scal formatowanie jest dostępna w Wordzie od dawna, ale wklejania w ten sposób nie da się wymusić domyślnie i koniecznych jest kilka dodatkowych kliknięć.

Scal formatowanie w Wordzie - opcja, która po zmianach będzie domyślna w przypadku wklejania treści spoza Worda
Scal formatowanie w Wordzie - opcja, która po zmianach będzie domyślna w przypadku wklejania treści spoza Worda© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Proponowana w programie Insider zmiana wprowadza opcję do ustawień Worda, gdzie użytkownik może sam zdecydować, jaka forma domyślnego wklejania go interesuje. Trudno nie odnieść wrażenia, że taka opcja powinna się tu znajdować od wielu lat - wklejanie z zachowaniem domyślnego formatowania spoza Worda wydaje się bowiem opcją, która rzadko kiedy może być komukolwiek potrzebna.

Ustawienia domyślnej opcji wklejania w Wordzie
Ustawienia domyślnej opcji wklejania w Wordzie© Microsoft

Scalenie formatowania to opcja, dzięki której Word odczytuje kluczowe elementy tekstu źródłowego (takie jak pogrubienia czy nagłówki), ale wkleja treść tak, by pasowała do zastosowanego szablonu tworzonego dokumentu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ważne, po zmianie Word będzie stosować tę metodę jako domyślną tylko podczas wklejania ze schowka po skopiowaniu treści w innym programie niż Word. Nie ma więc obaw, że treści kopiowane pomiędzy dokumentami Worda zgubią pierwotne formatowanie (co w tym przypadku byłoby raczej niepożądane).

Microsoft podaje, że nowa opcja dostępna jest dla użytkowników Worda korzystających z wersji 2405 (kompilacji 17624.15020) lub nowszej.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)