Znane oszustwo na Facebooku powraca. Cyberprzestępcy korzystają z przejętych kont

Znane oszustwo na Facebooku powraca. Cyberprzestępcy korzystają z przejętych kont

CSIRT KNF ostrzega przed oszustwem
CSIRT KNF ostrzega przed oszustwem
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
13.06.2022 16:14, aktualizacja: 13.06.2022 17:08

CSIRT KNF ostrzega przed oszustami, którzy działają za pośrednictwem portalu Facebook. Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości z linkiem oraz informacją o filmach z naszym udziałem, wykorzystując w tym celu przejęte konta. Link przekierowuje do fałszywej strony, która wymusza podanie danych do logowania.

Znane oszustwo "na filmy z naszym udziałem" znowu powraca. CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, ostrzega, że cyberprzestępcy po raz kolejny próbują wyłudzić nasze dane do logowania na Facebooku, korzystając z wcześniej przejętych kont.

Kolejne oszustwo na Facebooku

Schemat oszustwa jest bardzo prosty. Otrzymujemy wiadomość od osoby, którą mamy na liście znajomych. Wiadomość sugeruje, że znajdujemy się na nagraniu, do którego ma prowadzić dołączony link. Przekierowuje on do fałszywej strony, proszącej o ponowne podanie loginu oraz hasła do Facebooka. Ich wpisanie grozi utratą dostępu do konta.

Przejęte w ten sposób konto może zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do kontynuowania tego typu lub innych oszustw rozpowszechnianych na Facebooku, w tym wyłudzeń na BLIK'a, co podkreśla CSIRT KNF. Warto o tym pamiętać i ignorować podejrzane wiadomości, nawet jeśli ich nadawcami są znane nam osoby. Zawsze można spróbować skontaktować się z nimi w inny sposób i zweryfikować prawdziwość wiadomości.

W związku z falą oszustw zalewających w ostatnim czasie Facebooka CSIRT KNF zachęca do włączenia 2FA, czyli uwierzytelniania dwuskładnikowego. Podwójne sprawdzanie naszej tożsamości zmniejsza ryzyko przejęcia naszego konta przez oszustów. Jest ono stosowane w większości powszechnych usług online, w tym w bankowości internetowej.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)