Black Friday. Policja ostrzega przed tymi oszustwami

Policja
Policja
Źródło zdjęć: © Pixabay

26.11.2021 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Black Friday to dzień dużych przecen. Polacy chętnie wybierają się wówczas na zakupy, często kupując przez internet. Policja ostrzega przed oszustami, którzy w tym okresie mogą być bardziej zaangażowani.

Black Friday to hasło, na które wiele osób traci głowę. Zdarza się, że promocje są naprawdę korzystne i nie ma czasu na zastanowienie się nad nimi. W takiej sytuacji łatwo można paść ofiarą oszustów. Policja apeluje o ostrożność i przestrzega przed nierozważnymi zachowaniami.

W apelu policji do kupujących czytamy o zgłoszeniach, które trafiają do funkcjonariuszy w okresie przedświątecznym. Często zdarza się, że ofiary przestępców skusiły się na korzystną ofertę, zapłaciły za towar w okazyjnej cenie i nigdy go nie otrzymały. Przed dokonaniem zakupów konieczne jest zweryfikowanie sprzedawcy. Warto sprawdzić od kiedy prowadzi sklep, a także jakie są opinie na jego temat.

Czasem uczciwość sprzedawcy da się sprawdzić, kontaktując się z nim mailowo lub telefonicznie. W przypadku braku odpowiedzi lub nieprofesjonalnego sposobu komunikacji warto jeszcze raz przemyśleć ewentualne zakupy.

Policja apeluje też o rozważne korzystanie z internetu. Nie warto ryzykować i dokonywać zakupów korzystając z otwartych punktów WiFi. To jak proszenie się o kłopoty. Przestępcy mogą wykorzystać takie punkty logowania do przejęcia naszych danych.

Aby uniknąć trafienia na niebezpieczną stronę, powinniśmy unikać otwierania ofert, które otrzymujemy w wiadomościach na skrzynce mailowej. Oszuści czasem całkiem nieźle podszywają się pod znane marki. Przy braku czujności łatwo zainfekować swój komputer niebezpiecznym oprogramowaniem lub po prostu udostępnić wrażliwe dane.

Jeśli decydujemy się na opłacenie zakupów kartą, warto zwrócić uwagę na jeden detal. Przy pasku z adresem strony musi pojawić się kłódka, która świadczy o zabezpieczonym połączeniu. Nie jest to gwarancja bezpieczeństwa, ale brak tego symbolu powinien dyskwalifikować sklep.

Jedną z sugestii policji jest także decydowanie się na płatność przy odbiorze, jeśli mamy wątpliwości do co uczciwości sprzedawcy. Choć jest to rozwiązanie mniej wygodne, może zdarzyć się tak, że uratuje nas ono przed oszustami.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)