Bonanza Mine od Intela. Firma wejdzie na rynek koparek Bitcoina

Bonanza Mine od Intela. Firma wejdzie na rynek koparek Bitcoina

Wafel krzemowy
Wafel krzemowy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Intel
Przemysław Juraszek
20.01.2022 18:40

Wedle plotek Intel dokładnie 23 lutego na konferencji International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) zaprezentuje układ dedykowany wydobywaniu Bitcoinów.

Wydobywanie kryptowalut to w ostatnich latach prężnie rozwijający się biznes. Warto jednak zaznaczyć, że wydobywanie najcenniejszej kryptowaluty, czyli Bitcoina, jest już nieopłacalne na komercyjnych procesorach czy kartach graficznych.

W tym celu są teraz wykorzystywane proste układy typu ASIC, czyli takie, które są dedykowanie wyłącznie pod konkretny rodzaj obliczeń. Są one wtedy wydajne, ale zarazem będą się nadawać tylko na śmietnik, jeśli algorytm uległby zmianie.

Aktualnie najbardziej znane są koparki firm MicroBT i Bitmain, które - jak się wydaje - niedługo będą mieć rywala w postaci Intela. Ponadto, jak podaje serwis Tomshardware, wygląda też, że Intel zawarł ze startupem GRIID umowę dotyczącą wykorzystania energooszczędnego układu o kryptonimie Bonanza Mine. Na razie to czysta spekulacja, ale być może jego historia jest podobna do procesorów Threadripper od AMD powstałych w wyniku pracy po godzinach pewnej grupy inżynierów...

Umowa miałby obejmować rozpoczęcie przez Intela dostaw wyspecjalizowanego układu jeszcze w tym roku, a GRIID ma mieć gwarancję co najmniej 25 proc. dostaw aż do 2025 roku, przy czym cena układów byłaby niezmienna do 2023 roku.

Nie należy się tutaj spodziewać problemów z dostawami procesorów z rodziny Alder Lake, ponieważ najpewniej Bonanza Mine będzie wykorzystywał starszą litografię pokroju np. 14 nm.

Nic bardziej zaawansowanego nie będzie potrzebne, a niedługo konkurencyjne firmy jak Bitmain i MicroBT muszą korzystać z zewnętrznych producentów półprzewodników jak Samsung bądź TSMC, które preferują dawać pierwszeństwo większym i stabilniejszym podmiotom.

Intel nie ma tego problemu, ponieważ firma ma własne fabryki półprzewodników, czego nie można powiedzieć o Nvidii czy AMD. Warto też nadmienić, że Intel nie zamierza wprowadzić blokad w swoich układach graficznych ARC Alchemist, które będą jednak przynajmniej na razie produkowane przez tajwańskiego giganta TSMC.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)