CERT Orange ostrzega: uwaga na SMS z imieniem i nazwiskiem

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

11.06.2024 14:25, aktual.: 12.06.2024 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CERT Orange Polska apeluje, by z ostrożnością podchodzić do SMS-ów, nawet jeśli pojawia się w nich autentyczne imię i nazwisko adresata. Oszuści pozyskali bazę danych, którą wykorzystują do phishingu i deklarują możliwość odebrania rzekomych nagród po kliknięciu łącza. To przekręt.

Klikając link użytkownik zostanie przeniesiony na szereg fałszywych stron, gdzie spotka się z typowym scenariuszem wyłudzenia. W opisywanym przypadku przekręt zaczyna się od spreparowanej witryny Shein, gdzie zainteresowany może rzekomo odebrać "tajemnicze pudełko" po wypełnieniu ankiety. Kolejnym krokom towarzyszą liczne błędy językowe, a cały proces zwieńczony jest koniecznością podania danych i uiszczenia niewielkiej kwoty, która ma umożliwić odbiór nagrody - ostrzega CERT Orange Polska.

Naturalnie nie ma to związku z autentyczną platformą sprzedaży. Podając numery karty, w pierwszej kolejności ofiara straci z konta 9 złotych, ale uruchomi tym samym subskrypcję niechcianej usługi, tracąc kolejne pieniądze co tydzień lub co miesiąc. Wykorzystany w tym przypadku wizerunek Shein to tylko przykład. Oszuści w analogiczny sposób wykorzystują również inne znane marki, w tym Biedronkę czy Kaufland.

Fałszywa strona z rzekomą promocją Shein
Fałszywa strona z rzekomą promocją Shein© CERT Orange Polska

CERT Orange Polska apeluje, by zachować ostrożność w takich przypadkach, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi uiszczanie opłaty po podaniu swoich danych rozliczeniowych. Fakt, że w rozpoczynającym cały przekręt SMS-ie pojawiło się autentyczne imię i nazwisko adresata nie oznacza od razu, że nadawca jest wiarygodny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Takie dane "regularnie" trafiają bowiem do internetu w wyniku przeróżnych wycieków danych. Jeśli użytkownik kupuje w sieci lub po prostu korzysta z wielu stron, gdzie takie dane zdarza mu się podać, szansa, że w ciągu ostatnich lat zostały upublicznione w wyniku jakiegoś incydentu jest po prostu spora.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)