Fala SMS-ów o Netfliksie. Mowa o zawieszeniu konta

Fala SMS‑ów o Netfliksie. Mowa o zawieszeniu konta

Oszustwo "na Netflix"
Oszustwo "na Netflix"
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
Konrad Siwik
29.12.2022 17:25

Jeśli w ostatnich dniach otrzymaliście wiadomość z informacją o zawieszeniu konta na Netfliskie, nie ma powodów do obaw – pod warunkiem, że ją zignorujecie. Oszuści w ten sposób podszywają się pod platformę streamingową, aby wyłudzić wasze dane i pieniądze.

Niebezpiecznik ostrzega, że w ostatnich dniach zaobserwowano wzmożoną aktywność oszustów podszywających się pod Netflix. Do klientów platformy (ale zapewne nie tylko) wysyłają SMS-y, które mają na celu wyłudzenie ich danych i pieniędzy.

Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y o podobnej treści, w których twierdzą, że konto w serwisie Netlfix zostało zablokowane lub płatność za subskrypcję została odrzucona. Jak twierdzi Niebezpiecznik, w tym tygodniu skala ataku przybrała na sile. Treść najnowszego wariantu wiadomości brzmi następująco:

Twoja subskrypcja jest tymczasowo zawieszona, prosze potwierdzic swoje dane, aby ja reaktywowac.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W oczy rzuca się brak polskich znaków oraz link, który – co prawda – zawiera słowo "Netflix", ale oprócz tego ma podejrzany dopisek. Strona, do której przekierowuje łącze, łudząco przypomina witrynę Netfliksa, jednak przekonuje klienta do odblokowania konta. Potencjalna ofiara proszona jest o podanie takich informacji jak:

  • login i hasło do konta Netflix,
  • dane osobowe,
  • dane karty płatniczej.

Samo otrzymanie SMS-a o zawieszeniu konta na Netfliksie nie stwarza zagrożenia. Jednak wejście w link i podanie poufnych danych może skończyć się sprzedażą informacji osobistych osobom trzecim, a nawet utratą pieniędzy z konta bankowego.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)