Google Chrome i kombinacja z paskiem. Powrót do pomysłu sprzed lat

Google Chrome
Google Chrome
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

24.08.2023 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Chrome na iOS-a w testowej wersji pozwala przenieść pasek adresu na dolną część ekranu. To powrót do pomysłu sprzed wielu lat, kiedy analogiczna opcja była przez chwilę dostępna w Chrome na Androida, a później wyłącznie po aktywacji flagi z poziomu opcji eksperymentalnych.

Założenie jest proste - pasek w dolnej części ekranu można łatwiej obsłużyć, bo znajduje się bliżej kciuka użytkownika, co jest istotne zwłaszcza w przypadku największych smartfonów. Chrome na iOS-a w wersji TestFlight pozwala już przenieść pasek nawigacyjny na spód ekranu, ale nie zmienia to faktu, że użytkownicy mogą się zastanawiać, dlaczego trwało to tak długo. Safari pozwala na to samo od paru lat, a kilka lat wcześniej pomysł był już testowany w kontekście Chrome'a na Androida.

Tak długie zwlekanie z implementacją przez Google'a może także zaskakiwać z uwagi na formę. Nie jest to przecież szczególnie odważna "decyzja biznesowa", którą trzeba wielokrotnie przemyśleć, bo użytkownik może zostawić pasek na górze, jeśli woli takie rozwiązanie lub po prostu się do niego przyzwyczaił i nie chce zmieniać nawyków. Jak podaje The Verge, aby przenieść pasek w testowym Chromie na dolną część wyświetlacza, można skorzystać z ustawień przeglądarki lub przytrzymać pasek na górze, by wyświetlić dodatkowe opcje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Serwis dodaje, że chociaż funkcja dotyczy testowego wydania Chrome'a, w praktyce przenoszenie paska wciąż może nie być widoczne dla niektórych użytkowników. W praktyce zmiana jest więc włączana po stronie serwera i niektórzy testerzy jeszcze nie mają do niej dostępu. Pozostaje nadzieja, że w tym przypadku implementacja w stabilnym wydaniu przeglądarki zostanie zrealizowana szybko i docelowo trafi również do mobilnego wydania Chrome'a na Androida.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)