Jak piszą Polacy? Te błędy popełniamy najczęściej

Jak piszą Polacy? Te błędy popełniamy najczęściej

Polacy wciąż wysyłają rocznie miliardy SMS-ów
Polacy wciąż wysyłają rocznie miliardy SMS-ów
Źródło zdjęć: © Unsplash
21.02.2023 12:11, aktualizacja: 23.02.2023 17:46

Komunikacja internetowa często uwypukla problemy z poprawną pisownią. Nie przykładamy wagi do tego, jak piszemy, co może przynosić komiczne efekty. Opracowano raport, który podsumowuje pisownię w polskim internecie w 2022 r.

Choć zasady pisowni są takie same w internecie, jak i poza nim, w komunikacji w sieci znacznie częściej pozwalamy sobie na uproszczenia czy nawet celowo popełniane błędy, które mają na przykład symbolizować sarkazm. Mimo to wielu z nas po prostu pisze niepoprawnie, czemu trudno się dziwić - polski język jest dość złożony i łatwo o pomyłkę. Szczególnie gdy piszemy wiadomość na szybko i nie mamy czasu na upewnienie się, jak poprawnie zapisać dane wyrażenie, choć wystarczyłoby kilka kliknięć, aby zweryfikować swoją wiedzę.

Serwis polszczyzna.pl omówił "Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie" przygotowany przez markę nadwyraz.com. Jak możemy przeczytać, analizowanie zjawiska, jakim jest niepoprawne posługiwanie się językiem polskim w internecie, pozwala nie tylko na wykrycie źródeł błędów i częstotliwości ich występowania, ale także na wysnucie wniosków na temat tego, czy zjawisko się nasila, czy jednak przykładamy coraz większą wagę do jakości naszej korespondencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poprawna pisownia - zmiana trendu

Od 2018 r. niepoprawnych form w pisowni internetowej gwałtownie przybywało. Najgorzej wypadł pod tym kątem rok 2020, kiedy przekroczono poziom 5 mln błędów, czego przyczyną była pandemia i znacznie większy nacisk położony na komunikację sieciową. W 2021 r. liczba błędów zmalała o ok. 87 tys., nadal pozostając na poziomie ponad 5 mln. W 2022 r. jest lepiej.

Zanim jednak przejdziemy do wyników, przedstawmy informacje na temat metodologii badania. Ramy czasowe badania obejmują okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Dane pozyskiwano przy użyciu narzędzia SentiOne i monitoringu własnego stron internetowych. Monitoring bazował na wytypowanych przez serwis polszczyzna.pl błędach językowych, łącznie analizowano 158 błędów w różnych konfiguracjach. Materiały do analizy pochodziły z serwisów takich jak: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram, Twitter, a także z forów dyskusyjnych, blogów i innych portali.

Jak piszą Polacy?
Jak piszą Polacy?© Polszczyzna.pl

Najwięcej błędów pochodziło z Facebooka. Serwis ten był źródłem dominującym - pochodziło stamtąd 52,2 proc. wszystkich przeanalizowanych błędów. Na drugim miejscu znalazł się Twitter, skąd pochodziło ponad 20 proc. błędów. Jeśli chodzi o pojedyncze serwisy, podium zamyka Wykop z wynikiem 2,4 proc. Największą część błędów stanowiły błędy ortograficzne.

  • Jak piszą Polacy?
  • Jak piszą Polacy?
[1/2] Jak piszą Polacy?Źródło zdjęć: © Polszczyzna.pl

Najczęściej popełniane błędy

Najczęściej popełniane w internecie błędy zaprezentowano we wspólnej kategorii, a także w rozbiciu na poszczególne. Prezentujemy wszystkie wykresy, z których można wyciągnąć wnioski na temat jakości internetowego przekazu, a być może także dowiedzieć się, że określone wyrażenie jest błędne.

  • Jak piszą Polacy?
  • Jak piszą Polacy?
  • Jak piszą Polacy?
  • Jak piszą Polacy?
  • Jak piszą Polacy?
[1/5] Jak piszą Polacy?Źródło zdjęć: © Polszczyzna.pl

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z całością opracowania. Na stronie dostępny jest także pełny raport, który może być interesującą dawką wiedzy dla osób, które są mocniej zainteresowane tematyką językową.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)