Koniec z kolejkami do lekarzy. Wkrótce ruszy e-rejestracja

Koniec z kolejkami do lekarzy. Wkrótce ruszy e‑rejestracja

Kolejka do lekarza - zdjęcie poglądowe
Kolejka do lekarza - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Piotr Kamionka/REPORTER
Norbert Garbarek
19.04.2024 06:00, aktualizacja: 19.04.2024 09:25

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada, że wkrótce ruszy e-rejestracja dla pacjentów. Na antenie radiowej "Trójki" zdradziła, że system będzie wdrażany stopniowo i obejmie na początku lekarzy kilku specjalizacji, do których będzie można umówić się na wizytę.

Cyfryzacja Polski nabiera rozpędu. Największe zmiany w kontekście przeniesienia wielu usług do świata cyfrowego widać przede wszystkim w aplikacji mObywatel, w której to w ostatnich tygodniach pojawił się szereg różnych funkcji – a w najbliższym czasie pojawią się kolejne. Wśród ostatnich nowości w mObywatelu należy wymienić przede wszystkim trwające testy obsługi mobilnych płatności. Pozwolą one Polkom i Polakom opłacić podatek od nieruchomości, zagospodarowanie odpadów komunalnych i wiele innych.

Centralna e-rejestracja do lekarzy

Polacy coraz chętniej korzystają z elektronicznych usług w swoich telefonach, czego dowodem jest fakt, iż zgodnie z danymi z lutego 2024 r. mDowód pobrało aż 6 mln osób. Wkrótce ma ruszyć kolejne udogodnienie związane z cyfryzacją Polski. Mowa o centralnej e-rejestracji do przychodni i lekarzy, dzięki czemu mają zmniejszyć się kolejki do specjalistów.

Pojawienie się wspomnianego systemu było już wcześniej zapowiadane przez ministerstwo zdrowia, jednak teraz padają szczegóły, o których Leszczyna opowiedziała na antenie radiowej "Trójki". – To jeden ze środków do celu, jakim jest skrócenie kolejek – wyjaśnia minister. Drugim celem – jak kontynuuje – jest zbudowanie odpowiednich systemów informatycznych, którymi będą posługiwać się lekarze. W wypowiedzi Leszczyny padł termin uruchomienia e-usługi. Mowa o 1 czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Teraz natomiast minister zaznacza, że w istocie uruchomienie programu nie będzie opóźnione, jednak na razie obejmie kilka specjalizacji. Wdrożenie e-rejestracji będzie więc stopniowe i rozwijane w nadchodzącym czasie.

E-rejestracja jest ważna, żebyśmy mogli się zapisać, sensownie odwoływać wizyty, na które nie możemy się zgłosić, żeby koordynatorzy pilnowali, by w systemie nie było niewykorzystanych okienek

Izabela LeszczynaMinister zdrowia Polski

System, który ma pomóc wyeliminować kolejki do lekarzy, będzie działać w internecie. To jednak może budzić obawy, czy dla każdego jego interfejs będzie odpowiednio intuicyjny, aby wygodnie umawiać wizyty i je odwoływać. Ministerstwo zapowiedziało, że zadba też o osoby, które na co dzień nie korzystają z cyfrowych technologii – uruchomi więc (również w czerwcu) specjalną infolinię, z której skorzystają m.in. osoby starsze i seniorzy.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)