Powrót do szkoły – wyprawka dla ucznia i studenta

Powrót do szkoły – wyprawka dla ucznia i studenta

Powrót do szkoły – wyprawka dla ucznia i studenta
24.08.2018 11:54, aktualizacja: 05.09.2018 14:03

Do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego pozostały tylko dwa tygodnie. To czas ważnych przygotowań dla uczniów i rodziców, a także studentów. Internet, aplikacje i elektronika nie tylko ułatwia życie, ale jest też nieocenioną pomocą naukową.

Spis treści

  • Dla studentów(#stud)
  • Dla uczniów i ich rodziców(#ucz)

Dla studentówNowy rok akademicki do dobry pretekst, by wymienić smartfon. Szukającym urządzenia dobrego i taniego proponujemy „budżetowego króla”, czyli Xiaomi Redmi 6A. To model wyposażony w ekran 1400 × 720 o przekątnej 5,45 cala i proporcjach 18:9. Jego akumulator o pojemności 3000 mAh powinien zapewnić cały dzień pracy, gdyż komponenty nie są szczególnie wymagające. Aparat główny został wyposażony w matrycę 13 MPix, przedni zaś 5 MPix. Solidna, aluminiowa obudowa zapewni mu trwałość, nie zabrakło dwóch gniazd na kartę SIM. Smartfon działa pod kontrolą Androida 8.1 Oreo. Redmi 6A sprawdzi się zarówno jako pomoc naukowa, jak i w rozrywce i poznawaniu nowego miasta.

Dla studentów z większym budżetem i większymi wymaganiami mamy większy smartfon – Xiaomi Redmi Note 5 z 8-rdzedniowym Snapdragonem 636 i ekranem 2160 × 1080 o przekątnej 5,99 cala. Jego akumulator ma pojemność 4000 mAh, adekwatną do wymagań pozostałych komponentów. Smartfon może obsługiwać dwie karty SIM (jedną z LTE) lub jeden SIM i kartę pamięci. Warto zwrócić uwagę także na podwójny aparat główny, zapewniający jakość zdjęć na poziomie modeli z wyższej półki. Przednia kamera została wyposażona w matrycę 13 MPix i własną lampę doświetlającą. Co ważne, rogi smartfonu zostały wzmocnione, nie zaszkodzą mu więc upadki. Ten model poradzi sobie z różnymi aspektami akademickiego życia.

Rozpoczęcie roku akademickiego często oznacza też zmianę miejsca zamieszkania. Wiązanie się umową z dostawcą Internetu stwarza wiele problemów przy przeprowadzkach. Idealnym rozwiązaniem dla studentów jest podpisanie umowy z operatorem na Internet LTE i kupienie routera, który w każdej chwili można zabrać w nowe miejsce. Nasza propozycja to wydajny router TP-Link TL-MR6400, który zapewnia prędkości 4G LTE do 150Mb/s oraz prędkość sieci bezprzewodowej do 300Mb/s. Urządzenie praktycznie nie wymaga konfiguracji – wystarczy włożyć do niego kartę SIM. TL-MR6400 jest wyposażony w 4 porty Ethernet, można więc podłączyć do niego urządzenia kablem. Dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne pozwala na intuicyjne zarządzanie siecią.

Podczas nauki w grupie niezbędna będzie możliwość dzielenia się plikami i przenoszenia danych. Nieocenione w tym zakresie będą dyski w chmurze, jak Dysk Google, na którym zostaną automatycznie zapisane dokumenty z pakietu biurowego Google, albo OneDrive, zintegrowany z Windowsem i Office 365.

Zwolennikom bardziej tradycyjnych metod polecamy zewnętrzny dysk ADATA SD700, łączący pamięci 3D NAND z obudową spełniającą normy odporności IP68 oraz wojskową MIL-STD-810G 516.6. Dysk jest szybki (odczyt do 440 MB/s), wytrzymały i będzie służył wiele lat w trudnych warunkach, a ponieważ waży jedynie 100 gramów, nie będzie dodatkowym obciążeniem studenckiego plecaka. Dyski ADATA SD700 są dostępne w wersjach 256 GB, 512 GB i 1 TB.

Głośnik Bluetooth także może być pomocą naukową, zwłaszcza w czasach poszukiwania informacji w postaci filmowej. Dobra muzyka może też towarzyszyć podczas rozwiązywania zadań, pisania referatów i pomóc się zrelaksować. BlitzWolf BW-AS1 to bezprzewodowy głośnik stereo o mocy 20 W, który doskonale sprawdzi się w tych zastosowaniach. Jego projektanci bardzo starannie podeszli do kalibracji przetworników, dzięki czemu uzyskali głęboki bas, zrównoważone średnie tony i klarowne soprany. Głośnik może działać po podłączeniu przez Bluetooth lub kablem. Warto zaznaczyć, że głośnik jest przeceniony do 7 września. Ponadto czytelnicy dobrychprogramów mogą uzyskać dodatkowe 15% zniżki. Wystarczy przy zakupie wpisać kod: AS115.

Dla uczniów i ich rodzicówOd kiedy w szkołach i naszych domach zawitały komputery, uczniom może przydać się oprogramowanie do pisania, tworzenia prostych grafik, wykresów i prezentacji. W tej sytuacji oczywistym wyborem jest pakiet Office 365 Microsoftu, który zapewne będzie dostępny także w szkole, ale nie brak darmowych zamienników. Świetnym wyborem będzie przeglądarkowy pakiet biurowy Google i jego aplikacje mobilne, umożliwiające pracę także na smartfonach.

Na pewno przyda się także skaner i drukarka. W tej sytuacji proponujemy praktyczne urządzenie wielofunkcyjne Epson Ecotank L3070, które posłuży jako skaner, drukarka i kopiarka. Urządzenie można podłączyć do domowej sieci WiFi i drukować z wielu urządzeń, nawet ze smartfonów. Do drukowania zdjęć Ecotank ITS L3070 posłuży całej rodzinie, a jej obsługa jest banalnie prosta dzięki ekranowi LCD. Ważne są też niezwykle niskie koszty utrzymania drukarki. Linia drukarek Ecotank nie korzysta bowiem z kartridży. Urządzenia mają wbudowane duże pojemniki na tusz, które napełniamy samodzielnie z buteleczek. Jest to zakup, który bez wątpienia zwróci się w dłuższej perspektywie.

W organizowaniu codziennych zajęć nieocenioną pomocą są aplikacje mobilne. Ogromnym ułatwieniem dla uczniów będzie Plan lekcji – cyfrowy organizer, który pomoże uczniom zorientować się w godzinach zajęć, wyposażony w wygodny widżet. W szkołach, w których działa system Librus, warto korzystać z towarzyszącej mu aplikacji eDziennik, dostępnej w wersji dla uczniów i rodziców. Warto zaznajomić się również z tablicami matematycznymi, Fizycznymi i chemicznymi, zatwierdzonymi przez MEN, które będą towarzyszyć uczniom aż do matury. W nauce języków obcych niecenioną pomocą będzie Duolingo.

By korzystać z tak licznych aplikacji trzeba oczywiście mieć smartfon. Smartfon TP-Link Neffos C9A jest świetnym wyborem – jego ekran HD+ Full-View o proporcjach 18:9 i przekątnej 5,45” cala świetnie sprawdzi się podczas korzystania z aplikacji edukacyjnych, dzienników ucznia i do czerpania wiedzy zgromadzonej w Internecie. Urządzenie ma 5MPix aparat z przodu, a jego ekran może także doświetlić selfie. Z tyłu znajduje się aparat 13MPix, który sprawdzi się podczas szkolnych wycieczek i cyfryzacji notatek, na przykład w Office Lens. Smartfon ma funkcję rozpoznawania twarzy, czytnik linii papilarnych oraz system Android 8.1 Oreo, wspierany autorską nakładką NFUI 8.0. Można wybudzać go podwójnym stuknięciem w ekran, a aplikacjami starować za pomocą gestów. W zestawie znajdziemy też ochronną obudowę i osłonę ekranu.

Akumulator Neffosa C9A ma pojemność 3020 mAh. Nie jest to mało, ale może zdarzyć się sytuacja, gdy będzie potrzebna dodatkowa energia. Bardzo popularny powerbank ADATA P20100 o pojemności aż 20100 mAh zapewni nam 6 pełnych ładowań tego smartfonu, a dwa gniazda USB pozwalają ładować dwa urządzenia jednocześnie z natężeniem 2,1 A. Powerbank jest ponadto dobrze zabezpieczony przed przeładowaniem, rozładowaniem, przegrzaniem, zwarciem, przepięciami, zbyt dużym prądem ładowania, a ponadto jego obudowa jest w pełni ognioodporna. Miłym dodatkiem jest wbudowana latarka.

Smartfon sprawdzi się w wielu zastosowaniach, ale przynajmniej w jednym warto sięgnąć po dedykowane urządzenie – chodzi o czytanie lektur i podręczników. Do książek elektronicznych warto sięgnąć po czytnik ze specjalnym ekranem E Ink, który nie świeci i świetnie imituje papier. Dla początkujących e-czytelników doskonałym wyborem będzie PocketBook Basic 3, ważący tylko 170 gramów. Jego wewnętrzna pamięć ma rozmiar 8 GB i pomieści tysiące książek, został też wyposażony w słowniki wspomagające czytanie w obcych językach.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto zadbać także o bardziej tradycyjne peryferia komputerowe. Ciekawą opcją jest tu zestaw 4w1 Natec Tetra, w skład którego wchodzi klawiatura z klawiszami funkcyjnymi, mysz, głośniki i podkładka z mapą świata. Klawiatura wyspowa ma niski skok klawiszy, pisanie na niej jest dość ciche i bardzo wygodne. Ponadto litery zostałypokryte dodatkową powłoką, dzięki czemu nie powinny się ścierać nawet przy intensywnym pisaniu. Myszka jest symetryczna i mogą jej używać osoby prawo- i leworęczne. Sensor optyczny może pracować z czułościami 800, 1200 i 1600 DPI. Głośniki o mocy 6W RMS można podłączyć zarówno przez USB, jak i jack 3,5 mm. Mysz i klawiatura działają bezprzewodowo (w zestawie znajduje się dongiel USB) i można z niego korzystać zarówno z komputerem stacjonarnym, jak i laptopem. Zestaw dostępny jest w trzech kolorach, można więc nawet dopasować go do wystroju pokoju.

Jeśli zaś do odrabiania lekcji służy laptop, warto wyposażyć się w trwałą i precyzyjną myszkę, która ułatwi pracę. Genesis Krypton 700 to świetna odpowiedź dla uczniów, którzy po godzinach chcą także pograć. Jej obudowa zapewnia pewny chwyt, a oprogramowanie pozwala dowolnie zaprogramować 8 przycisków i podświetlenie RGB. Sensor optyczny PMW3310 charakteryzuje się szybkim śledzeniem i może pracować w rozdzielczościach od 400 do 7200 DPI. Do takiej myszki warto zainwestować też w dobrą podkładkę, na przykład Natec Time Zone z mapą świata i strefami czasowymi. Niebawem będzie dostępna podobna podkładka z gwiazdozbiorami.

Podczas odrabiania zadań domowych na pewno przyda się także program graficzny, a przy tej okazji nie sposób nie polecić także tabletu graficznego Wacom Intuos S – świetnego prezentu dla uczniów z zacięciem artystycznym. Urządzenie po podłączeniu do komputera pozwala pisać odręcznie, szkicować i malować w różnych programach graficznych. W zestawie z nim dostaniemy program Corel Painter Essentials – uproszczoną wersję fenomenalnego programu do cyfrowego malowania – a także Aftershot Pro 3 do retuszu i katalogowania zdjęć.

Nowy rok szkolny może też być pretekstem dla całej rodziny, by zmienić coś w salonie – na przykład zastąpić wysłużony telewizor projektorem. Warto to rozważyć, gdyż oglądanie dobrych filmów także może być wartościową częścią edukacji. Młodym biologom polecamy na przykład fenomenalne seriale przyrodnicze BBC, dostępne na Netflixie, a do oglądania ich projektor Epson EH-TW650. To projektor Full HD o podstawowych możliwościach i łatwej konfiguracji, idealny na początek dla całej rodziny. EH-TW650 ceną spokojnie może konkurować z telewizorami, ale w przeciwieństwie do nich może wyświetlać obraz o przekątnej od 30 cali do 300 cali, ma też moduł Wi-Fi i obsługuje przesyłanie obrazu i dźwięku bezprzewodowo aplikację mobilną. Lampa o mocy niemal 300 W zapewni nam między 4500 a 7500 godzin wyświetlania, więc będzie to zakup na kilka lat.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerami: TP-Link, Epson, ADATA, Natec, Genesis, BlitzWolf i Mi-Home.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)