Są wyrachowani. Wysyłają takie wiadomości o północy

Są wyrachowani. Wysyłają takie wiadomości o północy

SMS o paczce. Cyberprzestępcy nie odpuszczają
SMS o paczce. Cyberprzestępcy nie odpuszczają
Źródło zdjęć: © Pixabay
02.12.2022 07:54

SMS o paczce to ostatnio codzienność w Polsce. Oszuści rozsyłają tego typu wiadomości hurtowo. Zdarza się, że robią to w późnych godzinach, licząc przy tym na nieuwagę i brak trzeźwego osądu swoich potencjalnych ofiar.

SMS-y o niedopłacie za paczkę to ostatnio prawdziwa plaga w Polsce. Oszuści wrócili z popularną w przeszłości metodą. Jak co roku, w okresie przedświątecznym spotykamy się z ogromnym wzrostem tego typu wiadomości. Oszuści są coraz bardziej wyrachowani w swoich działaniach. SMS-y informujące o rzekomej niedopłacie wysyłają w późnych godzinach, licząc, że w ten sposób uda im się zachęcić ich odbiorców do otwarcia linków.

"Twoja paczka zostala wstrzymana z tytulu niedoplaty 2.50 PLN Przepraszamy za utrudnienia.Prosimy uregulowac naleznosc: [link]" - tak brzmi treść wiadomości, które hurtowo rozsyłają cyberprzestępcy (pisownia oryginalna).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

SMS o paczce. Uważaj na numer 725783886

Numer 725783886 to nie jedyny, który wykorzystują oszuści. Wydaje się, że liczba numerów, z których mogą skorzystać, jest prawie nieograniczona. Ciągłe ich blokowanie przypomina walkę z wiatrakami, ale każdy kolejny zablokowany numer to większa szansa na uniknięcie ataku ze strony cyberprzestępców.

Wiadomości na temat niedopłaty do paczki czasem przychodzą w późnych godzinach. Przestępcy wysyłają je o takiej porze, licząc przy tym, że zaspani, ledwo przebudzeni, przeczytamy wiadomość i otworzymy przesłany link. A stąd już tylko krok do wpuszczenia oszustów do naszych zasobów.

Nigdy nie należy otwierać linków od nieznajomych. Czasem samo ich otwarcie nie generuje ryzyka - istnieje spore prawdopodobieństwa, że strona sama w sobie nie jest niebezpieczna. Jej celem jest wyłudzenie danych dostępowych do banku i przekazanie ich oszustom, więc dopóki nie wprowadzimy tam żadnych informacji, możliwe, że nic nam się nie stanie.

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre oszustwa polegają na samym otwarciu odnośnika. Wówczas pobierane na urządzenie są pliku, które mogą służyć do śledzenia i wykradania danych ofiary lub bezpośrednio oddają kontrolę nad urządzeniem oszustom. W sytuacji, gdy podejrzewamy, że otrzymana przez nas wiadomość pochodzi od cyberprzestępców, najlepiej zablokować numer i skasować taki SMS, nie ryzykując w ten sposób nawet przypadkowego otwarcia niebezpiecznego odnośnika.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)