SMS o energii elektrycznej. Wiadomość, która może zaskoczyć

Licznik energii elektrycznej
Licznik energii elektrycznej
Źródło zdjęć: © Pixabay

10.06.2024 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SMS o energii elektrycznej to jeden z najpopularniejszych schematów oszustwa stosowany przez atakujących stosujących phishing. Nadawca sugeruje konieczność uiszczenia niewielkiej dopłaty do rachunku za prąd, strasząc zaległościami w rachunkach i odcięciem dostawy energii.

Oszuści sugerują, że wystarczy kliknąć załączony link i dokonać szybkiej płatności, ale to fałszywa strona, która jest wykorzystywana do wykradania danych logowania do banku lub numerów karty płatniczej. To otwarta droga do kradzieży pieniędzy z konta. Tego rodzaju ataki zwykle realizowane są falami, a wzmożoną aktywność oszustów specjalizujących się w tej metodzie obserwujemy w różnych momentach całego roku.

Osoby, które otrzymają tego rodzaju wiadomość SMS, mogą bezwiednie uwierzyć, że muszą uiścić niewielką dopłatę, by uniknąć problemu z dostawą energii elektrycznej. Załączony link teoretycznie umożliwia wykonanie tej operacji, lecz to podstęp. Cyberprzestępcy lubią stosować sprawdzone schematy i spreparowane formularze, które tylko przypominają autentyczne strony do realizowania opłat bankowych. Warto pamiętać, że wiadomość wiadomości nierówna. Konkretne SMS-y mają różną treść, są wysyłane z innych numerów i w różny sposób próbują wywrzeć presję czasu:

Fałszywy SMS o wyłączeniu energii elektrycznej
Fałszywy SMS o wyłączeniu energii elektrycznej
Fałszywy SMS o wyłączeniu energii elektrycznej
Fałszywy SMS o odłączeniu energii elektrycznej
Fałszywy SMS o odłączeniu energii elektrycznej

W związku z tym warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby uniknąć pułapki i nie dać się ograbić oszustom. Należy pamiętać, aby przede wszystkim:

  • z zasady traktować podejrzliwie wszystkie wiadomości SMS tego rodzaju,
  • nie klikać bezmyślnie linków w SMS-ach i e-mailach - zazwyczaj prowadzą do fałszywych stron szybkich płatności,
  • nie pobierać podejrzanych załączników i nie instalować aplikacji, które rzekomo mają rozwiązać jakikolwiek problem,
  • nie podawać nikomu danych logowania do bankowości ani danych karty płatniczej, a do banku logować się przez komputer po sprawdzeniu autentyczności strony internetowej,
  • w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących płatności za energię elektryczną lub inne usługi, wyjaśnić je oficjalnymi kanałami kontaktu z klientami.
Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)