SMS z numeru 504532590. Każdy może go dostać

SMS z numeru 504532590. Każdy może go dostać

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
21.05.2023 15:17, aktualizacja: 21.05.2023 18:45

Fałszywa wiadomość SMS o paczce może trafić do każdego. Ktoś wykorzystuje wizerunek Pocztexu i deklaruje, że dostawy nie udało się zrealizować przez niewłaściwy numer domu.

Nasza czytelniczka Edyta dostała już kilka takich wiadomości SMS, w tym najnowszą z numeru +48504532590. Z treści wynika, że odbiorca może zaktualizować swój rzekomo niepełny adres zamieszkania, by firma podjęła ponowną próbę dostarczenia paczki. Kluczowy jest rzecz jasna skrócony link w treści, który prowadzi do fałszywej strony Pocztex. To typowy phishing, co potwierdza negatywna opinia w serwisie nieznany-numer.

Jeśli odbiorca SMS-a nie zorientuje się, że trafił na podrobioną stronę, dane, które później uzupełni w formularzu, zostaną przekazane wprost w ręce atakujących. Łatwo sobie wyobrazić, że później mogą zostać wykorzystane do kolejnych ataków socjotechnicznych lub pomogą podjąć próbę kradzieży pieniędzy z konta ofiary, o ile po drodze zaproponowano uwierzytelnienie swoich danych przez rzekome logowanie do bankowości w spreparowanym formularzu.

Fałszywy SMS
Fałszywy SMS© dobreprogramy

Niezależnie od treści samej wiadomości SMS, konsekwentnie odradzamy machinalne klikanie jakichkolwiek linków, które są w ten sposób rozsyłane. Atakujący wymyślają kolejne fałszywe historie związane z paczkami, dostawą energii czy obsługą konta Allegro, by wywołać u odbiorcy uczucie strachu i zachęcić go do szybkiego, ale i nieodpowiedzialnego działania.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)