Kupujesz w Żabce? Uważaj na takie SMS-y

Kupujesz w Żabce? Uważaj na takie SMS‑y

Fałszywy SMS "od Żabki"
Fałszywy SMS "od Żabki"
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
14.12.2022 15:05, aktualizacja: 15.12.2022 07:55

Wiadomość SMS o kuponie na zakupy w Żabce to fałszywa oferta. Ktoś podszywa się pod markę znanych sklepów i próbuje zmusić odbiorców SMS-a do odwiedzenia załączonego linka. Jest to fałszywy odnośnik, który kieruje do spreparowanej strony. Można w ten sposób stracić nie tylko dane, ale i pieniądze.

Do naszej redakcji trafiło zgłoszenie fałszywego SMS-a o krótkiej treści "Otrzymałeś kupon na zakupy od Żabki". Załączony link, choć w chwili pisania niniejszego tekstu nie jest już aktywny, prowadził zapewne do formularza wyłudzającego przynajmniej dane osobowe. Jeśli znajdował się tam formularz szybkich płatności, użytkownik mógł być proszony o zalogowanie się do banku pod pretekstem otrzymania wspomnianego kuponu do Żabki. Niezależnie od formy - jest to oszustwo.

Klientów Żabki przestrzegamy, by nie wierzyli w podobne historie. Oszuści zwłascza w grudniu szukają nowych sposobów, by zmusić przyszłe ofiary do przekazywania im szeregu danych. Po zdobyciu loginu i hasła do bankowości internetowej, atakujący może podjąć próbę kradzieży pieniędzy z konta. Wszystko zaczyna się od pozornie niewinnego SMS-a, który w tym przypadku został wysłany z numeru +48725721679.

Fałszywy SMS o kuponie do Żabki
Fałszywy SMS o kuponie do Żabki© dobreprogramy

Po otrzymaniu podobnego SMS-a o kuponie do Żabki (podkreślamy, że treść oraz numer nadawcy w każdym przypadku mogą być różne), zalecamy z ostrożnością podejść do załączonego linku. Co do zasady nie należy klikać tych skróconych (bo nie wiadomo, na jaką stronę docelową prowadzą). W tym przypadku rozsądne może się okazać przekazanie wiadomości SMS do analizy przez zespół CERT Polska.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)