Ulga na internet 2023. Możesz odzyskać ponad 1500 złotych

Ulga na internet 2023. Możesz odzyskać ponad 1500 złotych

Ulga na internet w PIT
Ulga na internet w PIT
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Wojciech Kulik
Wojciech Kulik
31.03.2023 12:51, aktualizacja: 31.03.2023 18:00

Ulga na internet pozwala odzyskać nawet 1520 złotych. Sprawdź, czy ci przysługuje, a jeśli tak, to jak z niej skorzystać.

Tylko do 2 maja masz czas, by rozliczyć PIT przez Internet lub stacjonarnie. Warto przy tym pamiętać, aby uwzględnić wszystkie przysługujące ci ulgi i odliczenia. Jedną z nich jest ulga na internet. Każdy z niego korzysta i sporej części podatników przysługuje zwrot poniesionych kosztów. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

Ulga na internet – jednorazowo, ale przez dwa lata

Najważniejsza kwestia jest taka, że z ulgi na internet możesz skorzystać tylko raz w życiu. Jeśli już raz odliczysz sobie te koszty, ten zwrot nigdy więcej nie będzie ci przysługiwać. Równocześnie, do korzystania z ulgi masz prawo przez dwa lata z rzędu. I to "z rzędu" jest tutaj kluczowe. Jeśli korzystałeś z ulgi w tamtym roku, to możesz zrobić to też w tym, ale za rok już nie. Jeśli w tym roku skorzystasz po raz pierwszy, możesz to zrobić też w przyszłym.

Między tymi dwoma latami nie może być jednak żadnej przerwy. Jeśli więc skorzystasz z ulgi w tym roku, a w przyszłym nie, to ten drugi rok po prostu ci przepada. Warto o tym pamiętać, chodzi wszak o pieniądze. Raz, że twoje pieniądze, dwa – niemałe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartfon Vivo X90 Pro?

Ile wynosi ulga na internet? Ile można odliczyć?

Ulga na internet pozwala ci odzyskać całość pieniędzy wydanych na abonament, tak długo, jak mieścisz się w ustawowym limicie. Ten jednak jest dość wysoki i wynosi 760 złotych na rok. Jeśli więc twój pakiet kosztuje maksymalnie 63 złote miesięcznie, to przez dwa lata możesz mieć – de facto – internet w całości odpisany od przychodu.

Biorąc pod uwagę fakt, że ulga przysługuje przez dwa lata, możesz łącznie odpisać od przychodu nawet 1520 złotych. Co więcej, jeśli rozliczasz się z małżonkiem, a umowa na internet jest podpisana przez obie osoby, to limit jest podwojony. W takim przypadku maksymalna kwota odliczenia wynosi 1520 zł rocznie, czyli 3040 złotych na dwa lata.

Co ważne, odliczeniu podlegają wyłącznie opłaty związane z samą usługą internetową. Jeśli więc masz pakiet łączony (na przykład z telewizją lub telefonem), nie możesz odliczyć całego abonamentu, a jedynie tę konkretną część. Ulgą nie są objęte również: instalacja, modernizacja ani zakup czy wynajem sprzętu odbiorczego.

Możesz za to skorzystać z ulgi zarówno w przypadku usługi internetu stacjonarnego, jak i internetu mobilnego. Ponownie jednak podkreślmy: odliczeniu podlega wyłącznie wartość samego pakietu internetowego.

Jak skorzystać z ulgi na internet? Te dokumenty będą ci potrzebne

Z ulgi na internet możesz skorzystać tak samo, jak ze wszystkich innych odliczeń. Krótko mówiąc: do składanego zeznania PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 musisz dodać załącznik PIT/0 ze wskazanymi kwotami opłat abonamentowych. Możesz to zrobić w formie papierowej, jak i cyfrowej – taką możliwość dają darmowe programy do PIT-ów, a także rządowa usługa Twój e-PIT.

Tutaj wpisuje się kwotę do rozliczenia ulgi na internet
Tutaj wpisuje się kwotę do rozliczenia ulgi na internet© e-Urząd Skarbowy | Wojciech Kulik

Do swojego PIT-u nie musisz dołączać żadnych faktur ani rachunków. Musisz je jednak posiadać, aby w razie czego przedstawić fiskusowi. Na dokumentach muszą znajdować się konkretne kwoty (odpowiadające tym podanym w PIT/0) oraz dane umożliwiające identyfikację kupującego i sprzedającego.

Ulga na internet – do kiedy można z niej skorzystać?

Chęć skorzystania z ulgi na internet, tak samo jak ze wszystkich innych odliczeń, należy zadeklarować na zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że obowiązuje dokładnie ten sam termin, co na złożenie PIT-u. W 2023 roku ostateczna data to 2 maja.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)